2015.01.24.
festészet, grafika, hír, képzőművészet

A Hagenbund hat legjelentősebb magyar alkotójáról szóló kiállítás nyílt a bécsi Collegium Hungaricumban csütörtökön, a bécsi művészcsoport magyarjait hatvan alkotás révén ismerheti meg a közönség.

A Hagenbund Bécsben 1900 és 1938 között működő művészcsoport volt, amelynek tagjai az addigi konzervatív felfogású művészegyesületektől elszakadva együtt mutatták be alkotásaikat. A csaknem 200 művészt összefogó Hagenbund soraiban magyarok is voltak, a mostani kiállítás a hat legjelentősebb alkotó, Ferenczy Béni, Gergely Tibor, Kövesházi Kalmár Elza, Lesznai Anna, Mayer-Marton György és Simay Imre műveit mutatja be. A tárlat kapcsolódik a Belvederében tavaly október közepe óta látható Hagenbund - Európai hálózat a modern korban című nagyszabású kiállításhoz.
Bild: Anna Lesznai, Tierfantasie / Állatfantázia, 1920Perényi János bécsi magyar nagykövet megnyitón elhangzott szavai szerint a Hagenbund magyarjai című kiállítás az összetartozásról szól, és az egymáshoz tartozásra világít rá Közép-Európában.

Bajkay Éva, a kiállítás kurátora köszöntőjében többek között kiemelte a Hagenbund Baráti Kör fontos szerepét a kiállítás létrejöttében, ugyanis az osztrák csoport számos magyar művet is megőrzött az utókornak. A kurátor az MTI-nek nyilatkozva elmondta: Magyarországon nem tudnak a Hagenbundról, az osztrákok pedig nem tudnak a Hagenbundban alkotó magyarokról, ezért a még február elejéig látható Belvedere-tárlat jó apropót adott ahhoz, hogy bemutassák a bécsi művészcsoport magyarjait.
Harald Krejci, a bécsi Belvedere gyűjtemény kurátora arról a közös kutatói és előkészítő munkáról beszélt, amely megelőzte a Belvedereben nyílt Hagenbund-kiállítást, és amelyben Bajkay Éva, a magyar kiállítás kurátora is tevékenyen részt vett.

Erich Gusel, a Hagenbund Baráti Kör elnöke kifejtette: a Hagenbund jó bizonyíték arra, hogy a régre visszamenő magyar és osztrák kapcsolatok a képzőművészetben is erősen megmutatkoznak.
Méhes Márton, a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója az MTI kérdésére elmondta: a kulturális intézet mindig arra törekszik, hogy találjon olyan témát, amelyek az osztrákok számára még ismeretlenek és újak, másrészt próbálnak beágyazódni az osztrák kulturális életbe, és együttműködő partnerekre találni. A mostani kiállításnál mindkét feltétel megvalósult, hiszen a tárlat még soha nem látott, a Hagenbund Baráti Kör tagjainak magángyűjteményeiből való alkotásokat vonultat fel, és a Belvedere azonos tematikájú kiállításához kapcsolódik. A Belvederével nemcsak közös marketingtevékenység, hanem együttes előkészítő kutatómunka, valósult meg, sőt még alkotás is érkezett a bécsi múzeumból.

A bécsi intézet UngArt galériájában lévő tárlat március 27-ig látható, ezek után bemutatják a győri Rómer Flóris Múzeumban is.

A kiállítás a Rómer Flóris Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Hagenbund Baráti Kör Egyesület közös tárlata.