2014.02.12.
díjak, hír

A Nyitrai Állami Levéltár kapta az Év Kutatóhelye 2013 díjat a határon túli intézmények közül, az elismerést kedden adták át a Magyar Nemzeti Levéltárban (MNL) Budapesten.

A Magyar Családtörténet-kutató Egyesület 2011-ben alapította az elismerést, amelyet a szerveződés tagjai és a családtörténet-kutatók javaslatai alapján azok a levéltárak, múzeumok és könyvtárak nyerhetnek el, amelyek a leghasznosabb szakmai és legtöbb emberi segítséget nyújtják a hozzájuk fordulóknak.

A legnagyobb elismerés egy levéltár számára, ha az intézménybe járók pozitívan értékelik munkájukat, főként, ha nemcsak a saját országukból érkező, de külföldi kutatók is hangot adnak elismerésüknek - hangsúlyozta Gyimesi Endre, az Emberi Erőforrások Minisztériumának levéltári ügyekért felelős miniszteri biztosa a díj átadásakor.

Kollega Tarsoly István, a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület elnöke elmondta, hogy a nyitrai intézmény több vármegye iratait őrzi, egyházi gyűjteményük és uradalmi irataik is jelentősek. A levéltárban összesen 167 irat-folyóméternyi egyházi anyakönyv található. Kiemelte: az elismerés az ott dolgozók emberi és szakmai kompetenciáját is elismeri.

A Nyitrai Állami Levéltár 1949-ben jött létre, az intézmény vezetője Sarlota Drahosová. A levéltár jelenleg 7300 irat-folyóméternyi anyagot őriz, hat fiókintézményt működtet.

Mikó Zsuzsanna, az MNL főigazgatója az eseményen felidézte: az év magyarországi kutatóhelye 2013-ban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár lett.