2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2014.09.30.
hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

A 2013. évi velencei képzőművészeti biennálén bemutatkozó két brit képzőművészt is beválasztották a legrangosabb brit kortárs képzőművészeti eismerés, a Turner-díj ez évi jelöltjei közé.

 

Duncan Campbell az 55. Velencei Nemzetközi Képzőművészeti Kiállítás skót pavilonjához való hozzájárulásáért érdemelte ki a jelölést, míg James Richardot a biennále központi, Enciklopédikus palota (Il Palazzo Enciclopedico) című kiállításán felvonultatott munkájáért kapott jelölést.


A kanadai születésű Ciara Phillipset a londoni The Showroom kiállítóteremben bemutatott egyéni tárlatáért jelölték, Tris Vonna-Michellnek pedig a Berlinben és Brüsszelben két részben létrehozott Postscript című egyéni kiállítása érdemelt ki a jelölést - olvasható a Tate múzeumok honlapján. A négy fiatal képzőművész jelölt alkotásait keddtől mutatja be a londoni Tate Britain múzeum.


A 19. századi brit festőművészről, J. M. W. Turnerről elnevezett elismeréssel 30 éve, 1984 óta díjazzák az 50 évesnél fiatalabb kortárs vizuális művészeket. A díj nyertesét, aki 25 ezer fontot kap, december elsején hirdetik ki Londonban.


Az 1972-ben Dublinban született Duncan Campbell filmes műveiben ellentmondásos személyeket mutat be. It for Others című filmjében egy 60 évvel ezelőtti filmet gondolt újra, amely az életről, halálról és tárgyak értékéről meditált. Duncan 54 perces filmjében a kulturális imperializmus és a kultúra mint áru történelmi és társadalmi vizsgálatára vállalkozott. A filmet a skót pavilonban mutatták be a 2013. évi velencei képzőművészeti biennálén.


Az 1983-ban Cardiffban született James Richardot Rosebud című filmjéért jelölték a díjra. A 13 perces fekete-fehér mű videoklippeket és fényképeket mutat be egy tokiói könyvtárban lévő erotikus könyvekből, amelyekben a cenzúra miatt valamennyi képen kikaparták a nemi szerveket.


Az 1976-ban Kanadában született, de ma már Glasgowban alkotó Ciara Phillips a legkülönbözőbb nyomatokat készíti, a textiltől a fotókig és falfestményekig. Gyakran alkot együtt más művészekkel, egyfajta workshoppá alakítva át a galériát. A londoni The Shorwroomban bemutatott egyéni tárlatán is átalakította a kiállítótermet workshoppá, meghívva dizájnereket, képzőművészeket, helyi civil csoportokat nyomatok készítésére.


Az 1982-ben született Tris Vonna-Michel előadóművész elbeszéléseket ad elő, amelyekkel installációkat alkot fotók, montázsok, vetített képek segítségével. Előadásai egyfajta soha meg nem történt abszurd mesék.

 

(MTI)