2015.01.19.
hír, Középkor, pszichológia, történelem

Szerszámaival együtt helyeztek végső nyugalomra ezer éve egy viking kovácsmestert, aki a gazdag leletanyag tanúsága szerint nagy tekintélynek örvendett közösségében.

A többrétegű temetkezést Norvégia nyugati partvidékén, Sogndalsdalenben fedezték fel. A sírban legfelül a legalapvetőbb kovácsszerszámokat, a kalapácsot és a fogót találták meg, valamivel mélyebbről egy fejsze, egy kard, valamint többféle mezőgazdasági eszköz került elő, az alattuk lévő rétegből a mester személyes használati tárgyait - borotvát, ollót, csipeszt, serpenyőt és salakkotrót - emelték ki a régészek.

Összesen hatvan tárgyi emlék került napvilágra - olvasható a ScienceNordic című hírportálon.

A sír legalján fedezték fel a régészek a kovácsmester hamvait, emellett további személyes tárgyait is megtalálták - az elhunyt ruházatát díszítő gyöngyök, valamint egy csontból faragott fésű került napvilágra.

Asle Bruen Olsen, a Bergeni Egyetem régésze szerint az elmúlt évek egyik leggazdagabb norvégiai leletegyüttesét tárták fel. A sírba elhelyezett sokféle tárggyal, amelyek többségét az elhunyt készíthette, a közösség a kovácsmester kiváltságos társadalmi helyzetét, magas szakmai tudását kívánta érzékeltetni" - vélekedett Asle Bruen Olsen.