2014.09.02.
festészet, hír, I. Világháború, képzőművészet, Olaszország, történelem, Újkor, XX. század

Az első világháború éveinek olasz művészete és Hans Memling német-flamand festő is bemutatkozik az olasz főváros októberben kezdődő kiállításain.

Október 8-án nyitja meg kapuit az őszi kulturális szezon egyik fő eseményének tartott Hans Memling-kiállítás a Quirinale római államfői palota egykori istállójának kiállítótermeiben. A tárlat Olaszországban először mutatja be a 15. századi flamand festő munkásságát. Többek között Rómába érkezik Hans Memlingnek a lengyelországi Gdanskban őrzött Utolsó ítélet című festménye is. Az olasz sajtó szerint azonban a kiállításra pusztán Memling Férfiportréja miatt is érdemes elmenni.

A gazdasági válság ellenére Rómában több jó kiállítás is várható - írta a Corriere della Sera napilap római kulturális rovata.

A Capitoliumi múzeumban a 18. századi velencei festő, Tiepolo rajzai láthatók. A római francia kulturális intézetként működő Medici-villában A barokk alvilág. A szenvedély és a nyomor Rómája című kiállítás a pápák és nemesek uralta barokk Róma művészetet mutatja be.

Szintén októberben kezdődik a "Szecesszió és Avantgdern Művészeti Galéria (GNAM) lát vendégül. A II. Viktor Emánuel volt olasz királyról elnevezett emlékmű kiállítótermeiben a 20. századi olasz festő, Mario Sironi képeit mutatják be. A fasizmushoz csatlakozó és ezért évtizedeken át "elfelejtett" Sironi művei között látható lesz az Architetto (Építész) című kép, amelyet az 1924-es velencei biennáléra készített.

A párizsi Pompidou-központból érkeznek a római Ara Pacis-békeoltár kiállítótermeibe Henri Cartier-Bresson francia fotóművész felvételei, miközben a Sciarra-palotában Norman Rockwell amerikai festő és illusztrátor műveit mutatják be első alkalommal Itáliában.