2014.12.17.
hír, I. Világháború, Olaszország, történelem, Újkor, XX. század

Az első világháború olasz frontvonalán szolgált római zsidó katonákról látható kiállítás szerdától a római Zsidó Múzeumban.

A Mindenekelőtt olaszok - A római zsidók és a nagy háború című, március 16-ig nyitva tartó kiállítás a száz évvel ezelőtt kirobbant első világháború egyik kevéssé ismert fejezetét kívánja megismertetni a látogatókkal. A tárlat az 1914-1918 között az olasz fronton járt római zsidó katonák emlékét fényképek, levelek és képeslapok, kitüntetések, imakönyvek bemutatásával idézi fel.

A kiállítást gondozó Lia Toaff elmondta, hogy az első világháború kitörésekor 38 milliós volt Itália lakossága és ebből 35 ezres volt a zsidó közösség létszáma. Az első világháborús olasz fronton ötezer zsidó katona szolgált, közülük 420-an estek el. A zsidók jelentős többsége egyszerű közlegényként szolgált, a tiszti fokozatot kevesen érték el.

A római zsidók az elitet képviselték a fronton szolgáló zsidó katonák között, mivel műveltek voltak és többségük gazdag kereskedő családból származott. Azok, akik épségben hazatértek az első világháborúból, húsz évvel később az 1938-ban bevezetett faji törvények áldozataivá váltak, majd sokan a második világháború éveiben koncentrációs táborban haltak meg.