2014.10.17.
hír, irodalom, történelem

A világ egyik legszebb körútjaként emlegetett bécsi Ringstrasse átadásának 150 éves évfordulóját ünnepli az osztrák főváros 2015-ben.

A jubileumi évre számos intézmény, többek között a Bécsi Építészeti Központ, a Szecesszió háza, a Bécsi Zsidó Múzeum és az Osztrák Nemzeti Könyvtár is tematikus kiállításokkal készül, emellett gasztronómiai és zenei programok is várják az érdeklődőket - hangzott el a programokat felvezető budapesti sajtótájékoztatón csütörtökön.

Nikolaus Gräser, a bécsi turisztikai iroda sajtóreferense prezentációjában emlékeztetett arra, hogy az 5,3 kilométeres Ring mentén sorakoznak az osztrák főváros legnevezetesebb épületei, így a Bécsi Állami Operaház, a Burgtheater (nemzeti színház), a jövőre megalapításának 650. évfordulóját ünneplő Bécsi Egyetem, a parlament, a bécsi városháza és az Imperial Szálló, de itt található Mozart, Johann Strauss és Mária Terézia emlékművét is.

Nikolaus Gräser kitért arra is, hogy több jubileumi kiállítás mellett kulináris élvezetek is várják a Bécsbe látogatókat, a jubileumhoz kapcsolódóan például koktélversenyt indítottak, amelynek győztes itala számos bárban, szállodában lesz kapható. A zenei programok közül kiemelte az Eurovíziós Dalfesztivált, amelyet 2015-ben Bécsben rendeznek meg.

Mint mondta, bizakodóak a programok iránti magyarországi érdeklődést illetően, hiszen a friss adatok alapján 2014 januárja és szeptembere között a magyar vendégek mintegy 20 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek Bécsben, mint az előző év azonos időszakában.

Az évforduló alkalmából 1865, 2015. - 150 Jahre Wiener Ringstrasse címmel irodalmi antológia is megjelent, amelyben 13 nemzetközileg elismert író vall Bécshez és nevezetes körútjához való viszonyáról. A kötetben szereplő magyar szerző, Dalos György fel is olvasott írásából a rendezvényen.
Mint mondta, az orosz, japán, lengyel, amerikai és más nemzetiségű írók tollából született vallomások „hihetetlen panorámát" nyújtanak a városról, „olyan képet, amelyet az osztrákok valószínűleg nem is ismernek". „Számomra a körút majdnem melodikus, zenei hatású íve tetszik a legjobban" - ecsetelte az 1987 és 1995 között újságíróként Bécsben dolgozó író.

Dalos György esszéjében a bécsi és a budapesti körúthoz fűződő kapcsolatát állítja egymás mellé. A két város különbségéről kérdezve úgy fogalmazott: „Amit Budapest Bécshez képest veszít építészetben, azt a Duna-panoráma révén látványban visszanyeri tőle."