2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2014.09.25.
hír, Kína, régészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Kína valószínűleg eddigi legnagyobb ősi nomád császári táborhelyére bukkantak a régészek az ország északkeleti részében - számoltak be a felfedezésről a szakemberek szerdán.

 

Feltételezésük szerint a Csilin tartományi terület a Liao-dinasztia (Kr.u. 907-1125) korszakában, a nomád kitánok uralkodásának idején szolgálhatott egyfajta adminisztratív központul. A szakértők megjegyzik, hogy a kitánok fővárosa ugyanakkor a mai Belső-Mongólia területén volt.


Feng En-hszüe, a csilini egyetem régészprofesszora a Hszinhua hírügynökségnek magyarázatként elmondta, hogy a Liao-korszakban az uralkodók általában négy táborhelyet tartottak fenn, amelyeken a négy évszak időszakaiban tartózkodtak. Tavasszal és nyáron északabbra húzódtak, míg ősszel és télen délebbre.


A most feltárás alatt álló romok, tábormaradványok első nyomaira még 2009-ben találtak, de csak idén augusztusban kezdtek a munkához. A helyszín egy hatalmas füves területen, egy tó szomszédságában található. A táborhely négy szektorra oszlott, a legnagyobb körülbelül három kilométer széles volt és egyharmadát képezte a teljes területnek. Kilencszáz sátorhely lehetett rajta.


Az elmúlt két hónapban a környéken több mint száz leletet ástak ki, köztük csempéket, kerámiákat, porcelánt, rézérméket és Buddha-szobrokat. A csilini kormányzat kulturális örökségvédelmi hivatalában azt a tájékoztatást adták, elképzelhető, hogy a város kezdeményezni fogja a táborhely világörökséggé minősítését.

 

(MTI)