2024.02.07.
Petőfi Irodalmi Múzeum

A 2024-es Térey-ösztöndíjasok

2023.06.28.
Petőfi Irodalmi Múzeum

Július 1-jén indul a PIM KertLabor

2023.06.02.
Petőfi Irodalmi Múzeum

Egy kényelmetlen ember élettörténete

Petőfi Irodalmi Múzeum - Budapest
© Petőfi Irodalmi Múzeum<br>A múzeum épülete
Cím: 1053, Budapest Károlyi u. 16.
Telefonszám: (1) 317-3611
Nyitva tartás: K-V 10-18
2014.10.21.
díjak, hír, irodalom
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Hegyi Katalin, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmuzeológusa, irodalomtörténész kapta az idén a Móricz Zsigmond-emlékplakettet. A kitüntetést hétfőn Nyíregyházán adták át.

 

Bihari Albertné, a Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület alapító titkára az átadási ünnepség előtt az MTI-nek elmondta, hogy az emlékéremmel azoknak a munkáját ismerik el, akik jelentősen hozzájárulnak az író életművének ismertetéséhez, annak feltárásához, a Móricz-hagyományok ápolásához.


Kiemelte: Hegyi Katalint elkötelezett Móricz-kutatónak tartják, aki az egyesülettel közösen több, az író életét bemutató kiállítást is rendezett és szervezett eddig. A tárlatokon Móricz Zsigmond (1879-1942) hagyatékának tárgyi emlékeit mutatták be nemcsak az író szülőhelyén, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszacsécsén lévő emlékházban, hanem a határokon túli, magyarok lakta településeken is.
Hegyi Katalinnak az elismerést Mercs István, a Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület elnöke és Bihari Albertné titkár adta át.


Bihari Albertné tájékoztatása szerint korábban öten kapták meg a Móricz Zsigmond-emlékplakettet, így 2009-ben Kováts Dénes irodalomtörténész, 2010-ben Móricz Imre, az író nevelt fia, 2011-ben Hamar Péter irodalomtörténész, 2012-ben Cséve Anna irodalomtörténész, 2013-ban pedig Szilágyi Zsófia irodalomtörténész.


A Móricz Zsigmond Kulturális Egyesületet 2005-ben az író nevét viselő nyíregyházi megyei és városi könyvtár égisze alatt 33 könyvtáros, tanár és irodalombarát alapította, ma már 130 tagja van. Az irodalmi, művelődési és honismereti jellegű közhasznú társadalmi szervezet célja, hogy a szellemi és kulturális életben markánsan jelenítse meg a Móricz-hagyományokat. Ápolja az író kultuszát, kutatja és ismerteti a prózairodalom egyik legnagyobb alakjának életművét, gondozza az emlékhelyeket. Tudományos konferenciákat, emléküléseket, emlékműsorokat szervez, kiállításokat, irodalmi vetélkedőket rendez, valamint kiadványokat jelentet meg.

 

(MTI)