2014.10.17.
hír, iparművészet, képzőművészet, Kína, történelem

Kína kulturális örökségét bemutató nagyszabású kiállításokról szóló szándéknyilatkozatot írt alá csütörtökön Budapesten Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár és Li Hsziao-csie (Li Xiaojie) miniszterhelyettes, a Kínai Kulturális Örökség Hivatalának főigazgatója - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma csütörtökön az MTI-vel.

Az aláírt szándéknyilatkozat szerint a kínai kulturális örökséget bemutató tárlatokat az Iparművészeti Múzeumban (IMM), valamint a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM) rendezik meg, a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok 65. évfordulója alkalmából.

A kínai nagy falA tervek szerint a kínai kultúra 5000 évét felölelő vándorkiállítás, amely jelenleg Prágában látható, az IMM-ban kap majd helyet, míg a selyemút-tematikájára épülő tárlat az MNM-ben mutatkozik be a jövő év folyamán.

A közlemény szerint Hoppál Péter az aláírást megelőző egyeztetésen hangsúlyozta: "a magyar emberek kíváncsiak a kínai kultúrára, amit az is mutat, hogy minden ilyen témájú hazai kulturális rendezvény helyszínét folyamatosan megtöltik a látogatók".

Hoppál Péter emlékeztetett arra, hogy novemberben minden idők egyik legnagyobb hazánkon kívüli magyar képzőművészeti tárlata nyílik Sanghajban, hiszen "ilyen mennyiségű és értékű műtárgy még soha nem hagyta el egyszerre Magyarországot."

A kultúráért felelős államtitkár úgy vélte, hogy a Munkácsy Mihály és kortársainak festményeit felvonultató tárlat után a két magyarországi kínai kiállítással "új fejezet kezdődik a magyar-kínai kulturális kapcsolatokban, összhangban hazánk keleti nyitás-politikájával."

Li Hsziao-csie a találkozón arról beszélt, hogy Magyarország és Kína kapcsolata nemcsak 65 éves múltra, hanem sokkal régebbre tekint vissza, hozzátéve, hogy a két ország kapcsolata egyre szorosabb, és ez leginkább a kultúra területén nyilvánul meg.

A miniszterhelyettes hangsúlyozta: "fontos, hogy a kínai emberek megismerjék a magyar kultúrát, ezért a sanghaji magyar tematikájú kiállítást szeretnénk a jövőben Pekingben is bemutatni" - olvasható a közleményben.