2015.01.21.
hír, Őskor, régészet, történelem

Évezredekkel ezelőtt Norvégia hegyeiben elhagyott nyílvesszők, egyujjas kesztyűk, cipők és egyéb tárgyak sokasága kerül elő az olvadó gleccsereknek köszönhetően.

Hétezer évvel ezelőtt sokkal enyhébb volt az éghajlat bolygónkon, a globális felmelegedésnek köszönhetően Norvégia déli részén a gleccserek ismét olvadni kezdtek. A gleccser-régészet lassan az archeológia új ágává növi ki magát, a terület művelői rendszeresen szerveznek konferenciákat, novembertől pedig saját folyóiratot, a Journal of Glacial Archaeology című tudományos kiadványt jelentetnek meg - olvasható a Science Nordic című hírportálon.

"Elméletileg újabb jégkorszak küszöbén kellene állnunk, ehelyett az elmúlt húsz évben azt tapasztaltuk, hogy minden nyáron leletek sokasága szabadul ki a jég fogságából" - magyarázta Lars Pilo norvég régész, aki az elmúlt ásatási szezonban négyszáznál több tárgyi emléket tárt fel. Az egyik legértékesebb lelet a vaskorból származó apró fanyelű kés volt.

Mint kifejtette, sokszor találnak vadászeszközöket, de szép számmal kerülnek elő cipők, kesztyűk is. A régészeknek igyekezniük kell, hogy gyorsan összeszedjék és konzerválják a leleteket, amelyeket a jég évezredeken át megőrzött, de az időjárás hatására gyorsan az enyészetté válhatnak.

"A leleteknek köszönhetően rengeteg új információt szerezhetünk a régmúlt korok emberének életmódjáról" - fogalmazott Lars Pilo.