2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2024.02.07.
Petőfi Irodalmi Múzeum

A 2024-es Térey-ösztöndíjasok

2024.02.07.
Laczkó Dezső Múzeum

Sikeres évet zárt a Laczkó Dezső Múzeum

2014.12.16.
Bronzkor, hír, Ókor, régészet, történelem
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

A magyarországi bronzkor közel kétezer éves időszakát elemzik a szerdán kezdődő kétnapos budapesti konferencián, amelyet az MTA BTK Régészeti Intézete és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézete szervez.

 

A térség földrajzi helyzetéből és sokszínű kapcsolatrendszeréből adódóan a Kr.e. 2500 és Kr.e. 800 közötti periódusból származó magyarországi bronzkori lelőhelyek iránt, amelyek közül némelyik az egyiptomi piramisok, a homéroszi Trója, vagy Stonehenge kortársa, régóta nagy nemzetközi érdeklődés nyilvánul meg.


"Az elmúlt két évtizedben jelentős változások tapasztalhatók a magyarországi bronzkor kutatásában. Az 1990-es évektől kezdődően többszörösére növekedett a vizsgált lelőhelyek száma és látványosan bővült a kutatott felületek nagysága. Ezzel egy időben feltűnően emelkedett a korszakkal foglalkozó régészek száma is - mára közel 50-60 szakember szűkebb szakterülete a bronzkor régészete. Mindezek következtében a korszakról rendelkezésünkre álló információ mennyisége is vitathatatlanul megváltozott" - emelik ki a szervezők az MTI-hez eljuttatott közleményükben.


Mint a dokumentum rámutat, kérdéses azonban, hogy az alapadatok látványos gyarapodásával párhuzamosan mennyiben módosult a magyarországi bronzkorról alkotott tudás mélysége és összetettsége.


"Az új, fontos leletek és a nagy felületen megismert lelőhelyek jelentős része máig publikálatlan. Néhány kivételtől eltekintve nem születtek nagy összefoglalások a korszakról és hiányoznak azok az ismeretterjesztő munkák is, amelyek a tudományos eredményeket hatékonyan közvetítenék az alap- és középszintű oktatás valamint az érdeklődő nagyközönség felé. Az MTA BTK Régészeti Intézet és az ELTE BTK Régészettudományi Intézet által szervezett konferencia célja, hogy megszólítsa és megszólaltassa a hazai bronzkor kutatás egészét. Egy ilyen - generációkon, iskolákon átívelő - párbeszéd lehetőséget teremt eddigi eredményeink összegzésére és a jövőben követhető lehetséges új utak és irányok közös megvitatására" - indokolták a rendezvény szükségességét a szervezők.
A konferencia előadásai öt nagy tematikus csoportra tagolódnak. Az első nap a tájakról és településekről, valamint temetőkről és sírokról esik szó, csütörtökön pedig a tárgyak és történetek, kapcsolatok és rendszerek, végezetül pedig kutatók és módszerek témakörében hangzanak el előadások.


"Bízunk benne, hogy ez a kétnapos intenzív információcsere valós képet adhat a korszak kutatásának jelenlegi állapotáról, új törekvésekre irányíthatja figyelmet a bronzkor közel két évezredes időszakának közös feltérképezéséhez" - hangsúlyozza a közlemény.

 

(MTI)