2014.09.01.

Egyelőre múzeumba kerül a Petra Diamonds egyik dél-afrikai bányájában januárban talált kivételes kék gyémánt, amely szakértők szerint értékes információkkal szolgálhat arról, hogy milyen folyamatok zajlottak a Földön a drágakő keletkezése idején, vagyis hozzávetőleg egymilliárd évvel ezelőtt.

A kék gyémántok a szerkezetükbe záródott bórnak köszönhetik színüket. Jeffrey Post, a Smithsonian Intézet országos drágakő- és ásványgyűjteményének kurátora, színes gyémántok árnyalatának keletkezését kutató szakember 25-30 kék gyémántot vizsgált már meg, köztük a 45,52 karátos Hope-gyémántot. A legtöbb kevés információval szolgál, mert kisebbek fél karátnál és nem tudni, honnan származnak. A Blue Moon azonban többet elárulhat. "Ez egyike annak a nagyon kevés gyémántnak, amely elég nagy, és amelyről tudjuk, honnan származik" - mondta.

Blue MoonA Petra Diamonds januárban jelentette be, hogy egy színét és tisztaságát tekintve kivételes, szokatlanul nagy - 29,6 karátos - kék gyémántra bukkant ugyanabban a Cullinan városához közeli bányában, ahol a valaha ismert legnagyobb csiszolatlan gyémántot, a 3106 karátos Cullinant találták 1905-ben.

A kék gyémántot az előzetesen vártnál jóval magasabb áron, 25,6 millió dollárért a Cora International vásárolta meg. A New York-i ékszerház 12 karátosra csiszolta a Blue Moonnak elnevezett drágakövet, amelyet a Los Angeles-i természettörténeti múzeumban állítanak ki szeptember közepe és január eleje között, vagyis egyelőre biztosan nem árverezik el.

A Blue Moon színtelítettsége, árnyalata, tisztasága és mérete révén is kiemelkedik a kék gyémántok amúgy is rendkívüli sorából. A párnacsiszolású gyémánt színének besorolása élénk fantázia kék, tisztaságát tekintve pedig belül tökéletes. A Blue Moon igazán kék, UV-fényben más árnyalatok, a kék gyémántoknál megszokott szürke vagy kékeszöld nem mutatkoztak rajta. "Egymilliárd éves, és még akkor is itt lesz, amikor mi már rég nem. Ebben rejlik a gyémántok szépsége" - mondta Suzette Gomes, a Cora International elnök-vezérigazgatója, aki pályafutása fénypontjának nevezte a Blue Moont.

Ellentétben a mély, sötét és gazdag kék árnyalatáról ismert Hope-gyémánttal, ez a kék gyémánt inkább vízkék, ahogy Gomes nevezte, óceán kék. A párnacsiszolás révén leginkább brossként vagy gyűrűként lehetne használni, bár a szakember leginkább műalkotásként tekint rá. Értékéről a Cora International nem közölt becsléseket, és összehasonlításokba sem bocsátkozott. A Forbes magazin viszont emlékeztetett arra, hogy az ismert legnagyobb élénk fantázia, tökéletes (lupe tiszta) - a belül tökéletesnél egy fokozattal jobb - kék gyémántot, egy 13,22 karátos drágakövet áprilisban 23,8 millió dolláros összegért, vagyis a kék gyémántok esetében rekordot jelentő 1,8 millió dolláros karátonkénti áron vette meg a Harry Winston ékszerház Genfben a Christie's aukciósház árverésén.

A Cora International egyelőre a közelgő kiállítással foglalkozik. Gomes elmondta, bíznak abban, hogy a gyémánt segít felhívni a figyelmet a Los Angeles-i múzeumra. "Segíteni akarok nekik. Lenyűgöző munkát végeznek, de mindig szűkölködnek a pénzben. Támogatásra van szükségük, a gyémánt pedig a hírnevüket is öregbíti majd" - fejtette ki. Nem zárta ki, hogy a kiállítás után eladják a követ "sok tízmillió dollárért", a háznál máris jelentkeztek érdeklődők.