2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2014.10.21.
hír, régészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Újabb tucatnyi nyírfakéreg-levél került napvilágra az oroszországi Novgorodban az idei ásatásokon, a levelek a középkori városlakók életéről mesélnek.

 

A Moszkva és Szentpétervár között fekvő Novgorod Oroszország legősibb és egyik legfontosabb történelmi városa, a településről az első említés 859-ből származik.


A városban és környékén több gazdag régészeti lelőhely ismert, minden ásatási szezonban ezrével kerülnek napvilágra leletek - pénzérmék, hivatalos pecsétnyomók, ékszerek, háztartási eszközök, ruhaneműk. A legértékesebbnek a régészek mégis a nyírfakéreg-leveleket tartják, amelyekből az elsőt 1951-ben találták. Mára az 1000 és 1400 között íródott unikális dokumentumtár már ezernél több üzenetet számlál - olvasható a The New York Times amerikai napilap online kiadásában.


Akadnak közöttük üzleti tranzakciókat rögzítő okmányok, fizetési felszólítások, javak lajstromba vételét tanúsító iratok, szövevényes jogi viták dokumentumai, ahogy iskolai feladványok, családi és baráti üzenetek, sőt szerelmes levelek is. Valamikor 1280 és 1300 között kérlelte egy Mikita nevű férfi kedvesét, Annát, hogy legyen a felesége. "Hiszen éppúgy akarsz engem, ahogy én téged" - érvelt az illető.


Megtalálták Onfim, egy 6-7 éves kisfiú 1260 tájáról származó házi feladatait és irka-firkáit, amelyeken a gyerek hol lovas vitézként ábrázolja magát, hol négylábú fenevadként.


Az idei ásatási szezonban tárták fel egy Onusz nevű férfi levelét, aki fiától, Danilótól néhány holmit kér. "Küldj nekem egy inget, törölközőt, nadrágot, valamint szövetanyagot nővérem számára" - sorolja kívánságait Onusz, aki nem volt híján a fanyar humornak sem. Utóiratban hozzátette: amennyiben életben leszek, mindent kifizetek.


"A nyírfakéregre karcolt leveleken keresztül mesélnek nekünk a novgorodiak, akik ezeken az üzeneteken keresztül engednek betekintést mindennapjaikba" - hangsúlyozta Szergej Jazikov ásatásvezető régész, akinek az irányításával került elő az idei fakéreg-üzenetek többsége.

 

(MTI)