2015.01.20.
hír, Ókor, régészet, Római kor, történelem

Augusztus császár korából származó bronzszobrocskát tártak fel Dánia délkeleti részén, Falster-szigeten, a lelet a Római Birodalom és Skandinávia közötti szoros kapcsolatokról tanúskodik.

Az apró, mindössze 4,5 centiméteres figura a bor és mámor istene, Dionüszosz nevelőjét, a kopasz, pocakos, mindig pityókás és vidám Szilénoszt ábrázolja - olvasható a ScienceNordic című hírportálon.

A szobrocska egy amatőr régész találta fémdetektor segítségével, aki kezdetben jelenkori alkotásnak vélte a leletet, ám később az ókori műtárgyat átadta a Dán Nemzeti Múzeumnak. A szakemberek véleménye szerint a kis figura a római lakomák kényelmes heverője, egy lectus triclinaris dísze lehetett.

A fekvőalkalmatosságokat előszeretettel ékesítették ételt és bort jelképező függőkkel, kedvelt díszítési elemek a részeges Szilénoszt ábrázoló figurák. A Falster-szigeti lelet az első lectus triclinarist díszítő szobrocska, amely Dánia területén került elő.