2023.11.07.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Hiteles múzeumi variációk és arany süni vándordíj átadó

2023.06.13.

Év Múzeuma díjat nyert a Skanzen

2023.05.11.

Közösségi Múzeumok

Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Szentendre
Húsvéti zöldághordás a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban
Cím: 2000, Szentendre Sztaravodai út
Telefonszám: (26) 502-500, (26) 502-501
Nyitva tartás: XI.1-III.27.: Szo-V 10-16
IV.1-X.31.: K-P 9-17
XI.12-13.:9-18
2014.04.09.
hír, képzőművészet, szobrászat

Hogyan kapcsolódik össze Szőke Gábor Miklós szobrászművész és a szentendrei Skanzen? A nemzetközi kiállításokat is megjárt monumentális magyar puli alkotója egy 4 méter magas, több mint 3 tonnás fa és fém hasábokból álló bárányszobrot készít a múzeumnak.

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum idén az 5 éve futó nemzetközi Canepal (Kultúra és természet: a juhtartás és pásztorkodás európai öröksége) projekt tanulmányait bemutató tematikus évvel készül, így 2014 a Bárány éve lesz a múzeumban és sok-sok újdonságot, érdekességet tartogat a látogatóknak.

A bárány és művészet kapcsolata Szőke Gábor Miklós kortárs szobrászművész alkotásában ölt testet: a múzeum felkérésére racka szobrot készít a Skanzennek, amely fémjelzi az idei Bárány évét.

Szőke Miklós Gábor kortárs szobrászművész műhelyében jártunk, aki bemutatta az alkotását.

Racka szobor

A szentendrei Skanzen miliőjének megfelelően Szőke Gábor Miklós a két legősibb anyaggal dolgozik: fával és vassal, amely tükrözi a modern ember fenntarthatósági törekvéseit és a népi tradíciók tiszteletét. A 4 méter magas, több mint 3 tonnás fa és fém hasábokból álló bárányszobor mind anyaghasználatában és technikában eltérő lesz a művész eddigi szobraitól. A könnyű megmunkálhatóság, a jól terhelhetőség, a természetessége miatt kedvelt fa mára már védjegyét képezi a Szőke Miklós Gábor brandnek, a fém viszont most debütál először Magyarországon. Az alkotás három elemből áll: az acél vázon kívül két szarvból és a korpuszból, összesen kb. 1500 lécből és többezer csavarból, valamint fa héjszerkezetből.

A racka szobor megmunkálásán 1 hónapja, három művész, egy szobrászsegéd és egy műhely asszisztens dolgozik.

A bárány szobor a múzeum bejárati épülete előtt kap helyet és április 11-től megtekinthető!