2024.11.14.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Díjat nyert a Skanzen

2024.10.14.
Déri Múzeum

Áldokumentumfilmek a MALTER-en

2024.09.26.
Magyar Nemzeti Galéria

Október 13-ig látható az Így történt.

2013.10.15.
hír, műemlékvédelem, régészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat keretében 2013. szeptember 20-án, Kőszegen átadásra kerültek a belügyminiszter által adományozott örökségvédelmi elismerések. A díjakat és emlékérmeket olyan szakmabeliek, magánemberek és szervezetek vehetik át, akik sokat tettek a műemlékek- és a régészeti örökség védelméért.

 

A Régészeti örökségért Schönvisner István-díjat évente egy személy kaphatja meg, a Schönvisner István-emlékérmet pedig négy személy vagy szervezet. Az elismeréseket Dr. Szaló Péter helyettes államtitkár, a Belügyminisztérium Területrendezési, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkárságának vezetője adta át.

 

Az ünnepségen Schönvisner István-díjat kapott Dr. Jerem Erzsébet régész, a történettudomány kandidátusa, a Hallstatt- és La Tène- kor, valamint a környezet-és tájrégészet specialistája, az Archaeolingua Kiadó vezetője és egyik alapítója. Jelentős részt vállalt a százhalombattai Régészeti Park vaskori egységeinek kialakításában, a Park vezetőjének publikálásában és az Oktatónapok létrehozásában. A Százhalom Alapítvány kuratóriumának elnöke. Részt vett a Szeleta bemutatóhely, Régészeti Park és látogatóközpont koncepciójának, valamint a soproni látogatóközpont terveinek kidolgozásában. Felsőoktatási tevékenységét többek között a Miskolci Egyetem Ős-és Ókortörténeti tanszékén végezi, de hosszabb ideig oktatott külföldi egyetemeken is.

 

Schönvisner István-emlékéremben részesült Fülöp András régész, a Nemzeti Örökségvédelmi Központ főmuzeológus osztályvezetője, akinek szakterülete a középkori-, kora újkori-, újkori épületrégészet és műemlékvédelem. 1995-ben készített diplomamunkájában a visegrádi kápolna és az északkeleti palota fémleleteit dolgozta fel. A Régi Épületek Kutatói Egyesületének és a Magyar Régész Szövetségnek alapító tagja. Az 1990-es évek második felétől például a csévharaszti templomrom, a korláti templom, és a veszprémvölgyi apácakolostor feltárásán dolgozott. A 2000-es évektől feltárásvezetőként irányította többek között a töki templomrom, a sümegi püspöki palota, a siroki vár és a veszprémi Szent Mihály székesegyház kutatását.

 

Greman István hosszú ideje erőfeszítéseket tesz a lakóhelyén és annak környékén található kulturális örökségi elemek, régészeti és történeti értékek védelméért. 2009-ben Dabas külterületén 90 darabból álló bronz ékszerleletet talált. A feltárás során a Vatya-kultúra urnatemetkezéseit és szarmata objektumok maradványait azonosították. 2010 tavaszán közreműködésével a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának régészei tudomást szereztek egy Felsőbesenyő mellett található eddig ismeretlen lelőhelyről, ahol fegyver- és ékszer mellékletekkel ellátott 10. századi sírokat tártak fel. 2011-ben nem kis részben az ő hatására több lakossági bejelentést tettek a térségből, amelyeknek eredményeképp egy új honfoglalás kori tarsolylemez került elő. (Bugyi- Felsővány lelőhelyen)

 

Dr. Költő László régész, vegyészmérnök, a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága nyugalmazott múzeumigazgatója. Szakterülete az avar- és honfoglalás kori régészet, az iparrégészetnek, archeometriai kutatásoknak is specialistája. Nevéhez fűződik Vörs-Papkert B temető feltárása és a somogyfajszi Őskohó Múzeum létrehozása. Kiemelt szerepet játszott a Kis-Balaton Somogy megyei területének átfogó kutatásában. Többek között a Magyar Régész Szövetség, a Régészeti és Művészettörténeti Társulat, a PAB Régészeti Bizottság és a VEAB Iparrégészeti és Archeometriai Munkabizottság tagja. Számos konferencián előadóként vett részt, például a heidelbergi archeometriai világkongresszuson és az Új Delhiben tartott régészeti világkongresszuson.

 

Kürtösi Brigitta Mária festő-restaurátor művész, képzőművész, aki festő-restaurátor szakon végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Számos mozaikdíszítmény-, falkép- és vászonkép restaurálás fűződik nevéhez. 2008-tól az ICCM International Commitee for the Conservation of Mosaics tagja. 2010-ben a Magyar Restaurátorkamarába - Magyar Restaurátorok Egyesületébe lépett be. 2010-ben az aquincumi helytartói palotában található egyik 3. század eleji mozaikpadló töredéket konzerválta: ez diplomamunkája, amelyért ICOMOS Diploma díjat kapott. Egyik legkiemelkedőbb műve a balácai mozaik rekonstrukciója. Az uniós támogatásnak köszönhetően a 70 m2-es és több mint 700 ezer darabból álló padlómásolat 2011-2012-ben feszített munka során készült el.

 

 

Az elismerések átadása előtt szakmai kuratórium véleményezte a jelöléseket. A szakembereket a Belügyminisztérium Örökségvédelmi Főosztálya, a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központja, a Magyar Régész Szövetség, a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, a Pulszky Társaság Magyar Múzeumi Egyesület, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága delegálta.

Sömjéni Anikó