2024.11.14.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Díjat nyert a Skanzen

2024.10.14.
Déri Múzeum

Áldokumentumfilmek a MALTER-en

2024.09.26.
Magyar Nemzeti Galéria

Október 13-ig látható az Így történt.

2024.11.29.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Az év vége felé járva mindannyian érezzük, hogy már nagyon itt az ideje egy kis pihenésnek. Az ünnepek közeledtével a sűrű munkanapok, az állandó rohangálások lassan a háttérbe szorulnak, és végre jön néhány nap, amikor megengedhetjük magunknak a lazítást.
Hogyan menthetjük meg a letört fogunkat?
A letört fog mindenre hatással van

Ez az az időszak, amikor végre magunkra és a szeretteinkre koncentrálhatunk. Mindannyian másképp képzeljük el a szabadidő eltöltését: van, aki egy jó könyv társaságában tud igazán kikapcsolni, míg mások inkább az aktív pihenést választják, és a szabad levegőn mozognak, sportolnak, esetleg kipróbálnak valami igazán izgalmas, extrém tevékenységet. Túrázással, szánkózással vagy síeléssel, esetleg kerékpározással végre kiereszthetjük a gőzt.
Ugyanakkor ezek a kalandok nem mindig zajlanak zökkenőmentesen, és előfordulhatnak kisebb-nagyobb balesetek is, például egy letört fog, amit egy rosszul sikerült esés, hirtelen ütés vagy akár egy kemény falat is okozhat. A baleset ilyenkor nemcsak fájdalmas, de a mosolyunkra is hatással lehet, és a kezdeti sokkot követően érdemes minél előbb megoldást keresni a problémára.

Letört vagy törött fog – nem ugyanaz!

A letört és a törött fog között van némi különbség. Amikor egy fog letörik, általában csak egy kisebb darab válik le róla, gyakran a metszőfog éléről vagy egy őrlőfog rágófelszínéről.
Ezzel szemben a törött fog esetében a repedés gyakran mélyebb, akár a fog belsejéig is terjedhet, sőt, a gyökeret is érintheti. A letört fog esztétikai problémát és kisebb érzékenységet okozhat, míg a törött fog gyakran komolyabb fájdalommal és funkcióvesztéssel jár.

A repedés mélységétől és helyétől függően az utóbbi sokkal nagyobb kihívást jelenthet a fogorvos számára is. Ha a sérülés csak a zománcra korlátozódik, egyszerűbb a helyzet, de ha a repedés a dentinréteget vagy a fog belső, érzékeny részét, a pulpát is érinti, akkor a kezelés már sokkal összetettebbé válik.

Mit tehetünk mi?

Először is, ha baleset ér minket, és a fogunk megsérül, ne essünk pánikba! Bár egy letört fog ijesztően nézhet ki, általában könnyen helyreállítható. Az első lépés, hogy alaposan tisztítsuk meg a területet, hogy elkerüljük a fertőzést. Egy enyhe sós vizes öblítés segíthet csökkenteni a gyulladást és a fertőzés kockázatát, míg a fájdalom csillapítására vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót is bevehetünk.

Fontos, hogy minél előbb forduljunk fogorvoshoz, hiszen csak ő tudja pontosan megállapítani, milyen súlyos a sérülés, és helyrehozni is ő tudja majd. Egy letört fog esetén gyorsan helyreállíthatja a hiányzó részt egy speciális tömőanyaggal, míg egy törött fognál lehet, hogy gyökérkezelésre vagy akár fogkoronára lesz szükség a helyreállításhoz.
A pontosabb információkat a Clinident fogorvosi konzultáció keretében tudjuk begyűjteni, hiszen minden eset más és más, így nehéz általánosságokat mondani, amik biztosan igazak ránk.