|
Cím: 1091, Budapest Üllői út 33-37.
Telefonszám: (1) 456-5100
E-mail: info@imm.hu
Nyitva tartás: A múzeum egész évben zárva tart.
|
Tiffany, Gallé és a szecesszió mesterei címen mutat be válogatást gyűjteményéből a budapesti Iparművészeti Múzeum (IMM) február 20-átől a római Capitoliumi Múzeumban.
Az IMM kiemelkedő jelentőségű szecessziós kollekciójából visz el Róma egyik legfontosabb múzeumába egy csaknem száz műtárgyból álló, igen látványos anyagot - mondta el a kiállítás műtárgycsomagolással egybekötött sajtótájékoztatóján az Iparművészeti főigazgatója pénteken Budapesten.
Takács Imre hozzátette, a tárlatot és ezzel a 2013-as olasz-magyar kulturális évadot Balog Zoltán nemzeti erőforrás miniszter nyitja meg Rómában.
A Capitoliumi Múzeumban bemutatott anyag mintegy 40 százaléka magyar alkotóktól származik.
A tervszerű gyűjtés már az 1899-es párizsi világkiállítás alkalmával megkezdődött az IMM-ben, és a következő évtizedekben számtalan magas színvonalú munka került a múzeum tulajdonába, többek között Louis Comfort Tiffany, René Lalique, a Daum fivérek vagy Émile Gallé műhelyeiből - idézte fel a főigazgató. Mint hozzáfűzte, a gyűjteményezés természetesen Magyarországon is folyt, így kerültek az IMM-be például Vaszary János kárpitjai, Rippl-Rónai József kerámiái, nem beszélve a pécsi Zsolnay-gyár remekeiről.
Takács Imre kiemelte, hogy a Capitoliumi Múzeumban bemutatott anyag mintegy 40 százaléka magyar alkotóktól származik, ezek a munkák színvonalukban felveszik a versenyt a legnagyobb és legismertebb külföldi műhelyek termékeivel.
Pénteken egy nagyméretű lüsztermázas, üvegernyős Tiffany asztali lámpát, valamint az 1900-as párizsi világkiállítás főbejáratát díszítő kerámiafríz egyik elemét csomagolták be a múzeum szakemberei a sajtó jelenlétében.
A múzeum szakemberei számára is tudott újat mondani az egybegyűjtött anyag.
Balla Gabriella, az IMM Kerámia- és Üveggyűjteményének vezetője elmondta, hogy kedden mintegy 70 kerámia- és üvegtárgy, valamint szövött és csomózott textilek, ötvöstárgyak indulnak Olaszországba.
A kiállítást Csenkey Évával összeállító Gálos Miklós elmondta, hogy a múzeum szakemberei számára is tudott újat mondani az egybegyűjtött anyag. "Nagyon innovatív összefüggések tárultak fel különböző országok műhelyeiből származó, más-más műfajú tárgyaknál" - hangsúlyozta.
A szecessziós kiállítás április 28-áig lesz látható Rómában, majd május közepétől a budapesti közönség is találkozhat vele az Iparművészeti Múzeumban.
(MTI)