![]() |
Cím: 8900, Zalaegerszeg Wlassics Gyula utca 13.
Telefonszám: (92) 313-632
E-mail: moim@olajmuzeum.hu
Nyitva tartás: IV.1-V.31.: K-V 10-16
VI.1-VIII.31.: K-V 10-18 IX.1-X.31.: K-V 10-16 A jelzett időpontokon kívül, előre bejelentett csoportokat fogad a múzeum. |
Új konferenciateremmel és megújított kiállításokkal fogadja mostantól látogatóit Zalaegerszegen az olajipari múzeum, amelynek neve is kibővült.
A Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum (MOGIM) több mint 25 millió forintos, az Új Széchenyi Terv forrásaiból származó pályázati támogatással, valamint céges adományok jóvoltából összesen mintegy 40 millió forintos ráfordítással újult meg.
A Zala megyében élők többségének van valamilyen kötődése az olajiparhoz.
Holoda Attila, a MOGIM alapítványának kuratóriumi elnöke kedden, a megszépült múzeum átadásakor elmondta: a névváltoztatást az indokolta, hogy az elmúlt évtizedekben az olaj mellett a gázkitermelésnek is egyre nagyobb szerep jutott Magyarországon. A zalaegerszegi egy technikai múzeum, amely régi eszközöket és tárgyi emlékeket, dokumentumokat mutat be, de egyben összekötő kapocs is, mert az egykori tárgyak, leírások a mai, sőt a jövőbeni találmányokhoz, technológiákhoz vezetnek - fogalmazott.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere arról beszélt, hogy kevés olyan család van Zala megyében, amelynek ne lenne valamiféle kötődése az 1930-as években amerikai segédlettel elindult olajiparhoz. Ez az iparág az addig álmos vidéket elindította a nagy léptékű fejlődés irányába, például Lovászi, Gellénháza vagy Bázakerettye akkor emelt épületei ma is díszítik a településeket. Zalaegerszeget pedig nem csak a múltja köti az olajiparhoz, ez az iparág ugyanis ma is jelentős adóbevételi forrás az önkormányzat számára.
A MOGIM teljesen felújított kiállító épületében új oktató- és konferenciatermet alakítottak ki, valamint az állandó kiállításokatat is kibővítették.
A zalaegerszegi intézményről Volter György, a Mol kutatás- és termelésvezetője azt mondta, hogy több mint négy évtizedes fennállása alatt Európa második legjelentősebb, szénhidrogén-bányászattal foglalkozó múzeumává vált. A modernizálás pedig azt a célt szolgálja, hogy az iskolások érdeklődését még inkább felkeltsék a modern eszközökkel és a múzeumpedagógiai lehetőségek kiaknázásával.
Az 1969-ben Magyar Olajipari Múzeumként megnyílt MOGIM teljesen felújított kiállító épületében új oktató- és konferenciatermet alakítottak ki, amelyhez több eszközt - szkennert, laptopot, iPadet, projektort és egy interaktív táblát - szereztek be konferenciaszékek, asztalok és gyerekbútorok mellett.
Tóth János, a múzeum igazgatója azt is elmondta: megújították az ásvány-, kőzet- és ősmaradvány-kiállítást, amelyet egy újabb adomány, Réthy Károly gyűjteménye jóvoltából ki is bővítettek. Felújították az 1986 óta állandó kiállításként látható Zsigmondy Vilmos és Zsigmondy Béla emlékszobát is, ahol a magyar vízkutatás úttörőinek pályáját és eredményeit mutatják be.
(MTI)