Az ember elsőként hőlégballonnal emelkedett sikeresen a levegőbe: ezt a "felemelő" élményt Jean-Francois Pilátre de Rozier francia fizikus és Francois d’Arlandes márki élhette át, éppen 230 évvel ez előtt, az Etienne-Jacques és Joseph-Michel Montgolfier által készített hőlégballonnal, 1783. november 21-én, a franciaországi, Bois de Boulogne-ban. A közel 9 perces repülésük alatt mintegy 12 kilométeres távot tettek meg, és ezzel beírták nevüket e repülés történelmébe.
A Mongolfiére fivérek által tervezett, ember vezette hőlégballon azonban nem a testvérpár első remekműve volt: a d’Arlandes és Rozier repülését megelőzően a tervezőpárosnak már volt két szerencsés kísérlete, melyek közül a másodikon XVI. Lajos francia király és felesége, Marie Antoinette is személyesen részt vett. Ezen a hőlégballonon azonban még nem volt igazai személyzet, mindössze néhány baromfi tehette meg az alig párszáz méteres repülőutat.
A léggömbös utazás gondolata egész Európát lázba hozta, és egymást követték a kisebb-nagyobb próbálkozások, melyek több esetben katasztrófával végződtek. Magyarországon elsőként Männer és Kraskovits bécsi fizikusok kíséreltek meg szerencsés felszállást 1813. június 3-án a pesti Városligetből. Repülésük teljes sikerrel járt, és az akkor még igazi szenzációnak számító Pest - Gyöngyös távolságot tették meg. Utazásuk ideje alatt Männer, még kis selyem ejtőernyők segítségével háziállatokat is leeresztett ballonjuk alól, így a nézőközönség első ízben láthatott sikeres ejtőernyős ugrást Magyarországon.