2023.07.03.

Wellmann-díjat kapott Gál Éva

2023.06.28.
Janus Pannonius Múzeum

Elragadó éjszaka a pécsi múzeumokban

Janus Pannonius Múzeum - Pécs
Cím: 7621, Pécs Káptalan utca 5.
Nyitva tartás: K-V 10-18 (csak előzetes bejelentkezéssel)
2016.02.04.
hír, iparművészet
Az 1969-ben és 1970-ben megrendezett siklósi kerámia szimpozionoknak emléket állító kerámiakiállítás nyílik pénteken a pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) Múzeum Galériájában.
red Anders Liljefors: Repülő madár, 1970
A Siklós, a modern magyar kerámiaművészet bölcsője elnevezésű tárlat az 1969-ben indult, majd 1970-ben nemzetközivé bővült szimpozionok alkotásaiból azokat mutatja be, amelyeket Pécsett őriznek - olvasható a JPM tájékoztatójában. A kiállítást Sárkány József művészettörténész válogatta és rendezte.

A múzeum tájékoztatása szerint a siklós-villányi szimpozionok jelentőségét az is adja, hogy azok az elsők között kapcsolódtak a hatvanas évek elején, közepén induló osztrák és csehszlovák alkotótáborokhoz.

"Csaknem félszáz kerámia plasztika, relief, fali tál, váza mutatja azt a változatos alkotó tevékenységet, amely jórészt fiatal, a pályájuk elején lévő művészek lelkesedésének köszönhetően megvalósult" - fogalmaztak.

Az első szimpozion résztvevői többségükben olyan - akkor huszonéves - fiatalok voltak, mint Benkő Ilona, Horváth Sándor, Lőricz Győző és Schrammel Imre, akik "szinte a semmiből hozták létre a munkáikat", spontán módon csatlakozva a progresszív nemzetközi művészeti trendekhez - olvasható az összegzésben.