Munkácsy Mihály híres Krisztus-trilógiája emblematikus jelentőségű, nagy értéke a cívisvárosnak és a Déri Múzeumnak, turisták tízezreit vonzza a három alkotás. Amikor 1930-ban megnyílt a múzeum, már akkor is Ecce Homo teremnek hívták a képeknek ma is otthont adó (ma Munkácsy nevét viselő) helyiséget. Nagy veszteség volt, amikor elszállítottak egy-egy darabot a Trilógiából, és amikor újra együtt lehetett látni a festményeket, azt ünnepként élte meg a közönség.Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette ezt be a Parlament Munkácsy-termében tartott sajtótájékoztatón Kósa Lajos, Debrecen fideszes országgyűlési képviselője és Papp László, Debrecen polgármestere társaságában.
A miniszter közölte, a festmény hosszú távon Debrecenben marad, miután a
Golgotát itt helyezi letétbe a magyar állam. A három kép értéke együtt még jelentősebb ugyanis.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő felidézte, hogy a trilógia 1995-ben volt először együtt látható Debrecenben, s már akkor sok debreceniben megfogalmazódott, hogy milyen jó lenne együtt tartani a képeket. Kósa Lajos emlékeztetett, hogy Debrecen városa a kétezres évek közepétől tárgyalt a két magántulajdonban lévő képek tulajdonosaival a megvásárlásról. Az országgyűlési képviselő hozzátette, ez akkor városi kezdeményezés volt, amit az akkori kormány nem támogatott. A kormány 2010-ben állt a törekvések mellé. Kósa Lajos köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek azokban a folyamatokban, melyek ahhoz vezettek, hogy immár mindhárom kép közösségi tulajdonban van.
Papp László polgármester úgy fogalmazott, több mint százéves folyamat végére értünk, az elmúlt 23 évben a három festmény igazán debrecenivé vált, és ma már a Nagytemplom mellett a trilógiát is a debreceni szimbólumok közé soroljuk. A polgármester Debrecen nevében köszönetet mondott a kormánynak, hogy együtt maradhat Debrecenben a trilógia. Mint fogalmazott, jó gazdája és jó házigazdája lesz a képeknek Debrecen.
Munkácsy Mihály
Golgota című festményét a külföldi tulajdonosok 1991 novemberében hozták Magyarországra az Egyesült Államokból; a mű letéti szerződés alapján a restaurálást követően a debreceni Déri Múzeumba került.
A festményt 2003-ban Pákh Imre amerikai állampolgár vásárolta meg.
A Pákh Imre és a magyar állam képviselői között a festmény megvásárlásáról folyó tárgyalások sokáig nem vezettek eredményre. Az elsőfokú kulturális örökségvédelmi hatóság 2015 nyarán hivatalból védetté nyilvánítási eljárást indított, miután Pákh Imre bejelentette, hogy a festményt elszállíttatja a múzeumból.
A cikket
ITT olvashatod tovább!