A home office és a világháló teljesen átformálta a gyűjtés, kutatás, tájékozódás, információ-átadás, oktatás és a kiállítási élmény befogadásának menetét. A munka gerincét adó műtárgy állomány az, melynek digitalizált, fotózott másolatával dolgozhatunk. Cikkünk segítségével bekukkanthatnak a muzeológusi munkafolyamatok változásaiba... 1. Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet muzeológusaként, a szcenikai gyűjtemények vezetőjeként munkaköröm rendkívül szerteágazó. Ebből számos elem 2020 márciusától háttérbe szorult, és helyt adott
az online gyűjteményi kincsek reprezentálásának. A
museum.hu segítségével az eddig nemzeti közgyűjteménybe integrált tervek, jelmezek, makettek bemutatásával, leírásával tartjuk a kapcsolatot az érdeklődő közönséggel.
2.
A gyűjtemény vezetője gondozza, őrzi és feldolgozza a gyűjteményébe tartozó muzeális színháztörténeti anyagokat, agnoszkálja, majd a megfelelő formában bemutatja (publikáció, kiállítás, konferencia, szakmai beszélgetés, sajtóbemutató) a gyűjteményébe érkezett, leltározott képeket, rajzokat, metszeteket, jelmezeket, kellékeket, maketteket. Ebből a munkafolyamatból az őrzés és a raktárak ügyelete nap-mint nap gondnokukra és az ügyeletes muzeológusra hárul. A szcenikai gyűjteményben több ezer díszlet- és jelmezterv található, jelentős tervezők munkásságából. Nem ritka az sem, hogy mester és tanítványa színházi munkái is gyűjteményünkbe kerülnek, de az sem, hogy egy-egy jelentős előadás teljes dokumentációja is megtekinthető.
Jelenleg ez most honlapunk és adatbázisaink böngészésével lehetséges, melyeket folyamatosan új tartalmakkal frissítünk, valamint a hetente megjelenő publikációkban, vagy rádióriportban, ahol bemutatunk egy-egy érdekes műtárgyat, készülő tárlatot, vagy múzeumpedagógiai kezdeményezést (facebook, messenger, instagram, honlapok,
PIM,
OSZMI,
museum.hu stb).
3.
A múzeumi elvárásoknak meglelően a muzeológus gondoskodik a gyűjtemény gyarapításáról, ajándékozás, hagyatékok és vásárlás útján, valamint folyamatosan kapcsolatot tart a színházi szakma szereplőivel-jelenleg a virtuális térben zajlik ez is. Mivel ma már általános, hogy a kiállításhoz vagy vásárlásra előkészített tárgyakról képes leírást készítünk, így az iparművészeti, színházi alkotások fotói folyamatosan érkezhetnek. Nagy örömömre szolgál, hogy készülő szakrális tárlatunkhoz is megérkeztek a kortárs ötvösművészeti remekek fotói, így a tárlatba, kötetbe szerkesztés, leírás is folyamatosan készülhet.
4.
A bemutatás elsősorban az anyag jellegéhez és a színházi évfordulókhoz, ünnepekhez kötődik. Az intézmény kiállításaihoz, tárlataihoz minden szakmuzeológus a gyűjteményéből a megfelelő anyagokat válogatja ki, elkészíti a tárlat forgatókönyvét, árajánlatokat kér a kivitelezésre, tárgyal a látványtervezővel, majd a kivitelezési terv és a technikai forgatókönyv alapján bonyolítja a tárlatokat, kapcsolódó szakmai beszélgetéseket, konferenciákat.
Ez a munka sem állt le, csak a megnyitók időpontja bizonytalan mind utazó tárlataink, mind kiállítóhelyünk és színháztörténeti tárlatainak tekintetében.
5.
A gyűjtemény feldolgozásáról, bemutatásáról, kutatói munkájáról a muzeológus munkatervet, majd munkajelentést készít. Ez a rendszeresen készítendő munkanapló adja most munkánk alapját, gerincét.
Turnai Tímea