Retró – ma már nagyon sok mindent ezzel a szóval illetünk, ami egykor, évtizedekkel ezelőtt az életünk, a mindennapjaink része volt. Ide tartoznak az egykori május 1-jei felvonulások is.
Jakab Antal (1929–2019) a legsokoldalúbban és a legalaposabban dokumentálta egykori munkahelye, a Pécsi Bőrgyár történetét. Özvegye, Lőrincz Mária jóvoltából 2019-ben felbecsülhetetlen eszmei értékű eszközök (fényképezőgépek, negatívok, filmek) és iratok (levelek, okiratok, bőrgyártó receptúrák stb.) kerültek a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményébe.
Jakab húszévesen,
1949-ben került a Pécsi Bőrgyárba, ahol inasként kezdte, de kiemelkedő szaktudása miatt hamarosan már ő oktatta az újoncokat. Később
volt vegyszeradagoló, bérelszámoló, aztán évtizedeken keresztül normásként tevékenykedett, s ennek köszönhetően a gyártástechnológiát teljes keresztmetszetében megismerhette. Bárhol,
korlátlanul fotózhatott is, négy évtized alatt négyezer fotótekercset készített. Figyelme nemcsak a gyári dokumentációra (fontos események, évfordulók, technológiai újdonságok, ünnepségek stb.) terjedt ki, előszeretettel készített város-, illetve úti fotókat, portrékat is.
E rendkívüli archívum digitalizálása megtörtént a Janus Pannonius Múzeumban. Május 1. alkalmából most Jakab Antal néhány fotója segítségével idézzük fel az egykori bőrgyári felvonulások hangulatát.