Sokan ismerik az ízletes makói hagymát, de kevesebben tudják, hogy ez a növény és kereskedelme a Viharsarok szegényparasztsága számára nem egyszerűen termény, hanem a parasztpolgárrá válás lehetőségét nyújtó kincs volt. A balkáni és angliai piacokra utazó hagymás zsákok hátán egy új társadalmi réteg született, amelynek életébe és értékrendjébe bepillantást nyerhetnek az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark makói házának látogatói, mint a hagymatermesztés sajátos tárgyi eszközkészletébe is.
Az Emlékpark létrehozásában oroszlánszerepet játszott Erdei Ferenc néprajzkutató és politikus, aki maga is makói hagymás családból származott, és büszke volt a
makói hagymások nagygazdákétól elütő, „kimozdult és kilendült” paraszti kurázsijára.
Az ópusztaszeri skanzen dísze: a makói hagymás házAz Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Szabadtéri Néprajzi Gyűjteményében felépített hagymásház Makón a hagymások főutcáján, az Aradi u. 94. alatt állt. A mérnöki kiosztású, 1500 négyzetméteres telken
1834-ben döngölt földből épült a szobából, konyhából, kisszobából, kamrából és istállóból álló ház.
A 19. század végén
a falusias küllemű épületet mezővárosi gazdaházzá alakították át. A mestergerendán nyugvó födémet félméternyivel felemelték, a nádtetőt cseréppel cserélték ki, a konyhai szabadkéményt lebontották, a ház elé nyitott nagyereszt emeltek, a helyiségek számát újabb kamrával, az eresz végén kiskonyhával bővítették. (A díszes deszkaoromzat nem ezé az épületé volt eredetileg.)
Társadalmi rang és politikai hovatartozás
A berendezés bemutatja az egyedi makói bútorfestészet gazdag mintakincsét. Az egyes tárgyaknak társadalmi státuszt jelölő funkciója is volt: robosztusabb ládákkal a tehetősebb gazdalányokat házasították ki, a könnyedebb, faragott vagy esztergált lábút, keskeny fiókút, álfiókút a szerényebb helyzetű kertészek leányai kapták.
Az enteriőr kialakításakor arra is ügyeltek, hogy a XIX-XX. század fordulójának helyi politikai viszonyait is visszatükrözze: a pingált falú tisztaszobában nem csak a búboskemence feletti hagymaszárító rács jelent helyi érdekességet, hanem a falon függő kép is, mely jelzi, hogy a családfő a makói választókerületben politizáló függetlenségi vezér, Justh Gyula szavazója.
Az udvaron gémeskút és gazdasági melléképületek: füstölő, kotárka, tyúkól, hambár láthatóak.
Aki a kényszerszünet után ellátogat az Emlékparkba, azelőtt a makói hagymások életének számos egyéb sajátossága is feltárulhat, és olyan egyedi, az ország más tájegységeiben ismeretlen eszközökkel is találkozhat, mint a hagyma osztályozására használt forgatós rosta.
Szabó Dénes Kristóf