Székely László alkotói tehetségét, felülmúlhatatlan munkabírását, mindig megújulni képes kreatív gondolatait a színházi szakma és a kritika sohasem vitatta. Székely Lászlót kivételes élet-igenlése, a rajzolás és tervezés iránti szenvedélye, az újjászületés, játéktér-teremtés iránti olthatatlan szomja teszi azzá, ami. Mestere a tér teremtésének és újra felfedezésének, kivételes rajztudás és művészeti ismeret találkozik munkáiban, egy-egy meghatározó teátrumi élmény kapcsán. Tervezői pályája kezdeteinek, szolnoki éveinek és a Katona József Színház előadásaihoz tervezett díszletképeit az OSZMI szcenikai gyűjteménye őrzi és dolgozza fel. Az OSZMI rendezésében 1991-ben és 1995-ben létrejött Prágai Quadriennálé társkurátora volt Szegő György építésszel. 1991-ben díszlettervezéseit bemutató tárlatát a prágai Magyar Intézetben rendezte meg a Színházi Intézet.
2014-ben, pályája összegzéseként, akadémiai székfoglalójának laudációjára Bodolay Géza rendezőt kérték fel, aki jelenleg a PIM-OSZMI tagintézményi igazgatója.
Székely László, felsőfokú tanulmányait 1953-ban kezdte meg a Magyar Iparművészeti Főiskolán. Mestere Varga Mátyás, a Szegedi Szabadtéri Játékok alapító tagja, valamint Oláh Gusztáv, a Magyar Állami Operaház vezető díszlettervezője voltak. Két évvel később eltávolították a főiskoláról, így 1959-ig volt műszaki rajzoló, rajztanár és rajz szakkör vezető is.
1959-ben rehabilitálták, Hincz Gyula festő- és grafikusművész, az Iparművészeti Főiskola rektorának engedélyével ismét felsőfokú tanulmányokat folytathatott. 1960-ban diplomázott mint díszlettervező, látványtervező iparművész.
Magát inkább a színpadi tér tervezőjének tekinti, ami jóval több, szimbolikus tartalmat takar, mint csupán a díszletek tervezése, létrehozója. A drámát és a színpadi teret kívánja megtölteni tervezői gondolattal és tartalommal, hol fényekkel, hol díszlet-elemekkel, hol hangulatokkal és drapériákkal, fém és fa szerkezetekkel az előadás, a rendező és a tervező közös koncepciója alapján.
Munkája alap pillére: a darab mondanivalója, tartalma és a tervezői, rendezői asszociációk összhangja! Gyakran hangoztatott és tanított esszenciája munkájának, miszerint a tervezés nem lehet öncélú, mert hiába szép, ha nem funkcionális.
Pályaképének bemutatását az adott keretek között, májusban folytatjuk! Munkásságát feldolgozó képes kötete elérhető könyvtárunkban, mely az OSZMI, az NKA és a színházak támogatásával jöhetett létre. Jelenleg az MMA színházművészeti tagozatának rendes tagja, akadémikusa.
Turnai Tímea