211 darab I. világháborús katonai sapkajelvényt, fegyvernemi jelzéseket, ezredszámokat, egyéb, az egyenruhákhoz tartozó, feltűzhető ruhakiegészítőket tartalmazó „jelvénykép” - Pertikovits László országosan ismert gyűjteményből. A jelvények fekete bársony alapon barna és piros selyemből kivágott koronás országcímerre vannak feltűzve. A címer köré, szintén jelvényekből készült a koszorú is. A „jelvénykép” két kiemelkedő, különleges darabja a Székely Hadosztály és az Ostenburg-különítmény sapkajelvénye.
Az 1960-as évek végén az akkori megyei múzeumigazgató, Németh Péter szorosabb ismeretségbe került a nyíregyházi születésű, de akkor már Szerencsen lakó
orvos-fogorvos, Petrikovits Lászlóval, akinek
országosan ismert képeslap-, bélyeg-, érem-, jelvény-, és egyéb gyűjteménye volt.
Pertikovits László nevét sikeres orvosi munkája ellenére gyűjtési elhivatottsága tette ismertté. Fiatal gyermekkora óta elfogadott volt a családban a múlt tárgyai iránti ragaszkodása. A vitrinekben elhelyezett levelekből, okiratokból, csigákból, kagylókból, régészeti leletekből, népművészeti tárgyakból
már 10 éves korában kiállítást szervezett a rokonok, ismerősök számára. Annak ellenére, hogy pályája nem ezen az úton haladt tovább, a muzeológia iránti elkötelezettségéről sosem mondott le.
Gyűjteményéből az
I. világháborúra, az
őszirózsás forradalom és a
tanácsköztársaság főleg nyíregyházi eseményeire, illetve az 1920-as évek elejére vonatkozó aprónyomtatványokat (melyeket még fiatal korában gyűjtött szinte „első kézből") - Nyíregyházán, Szabolcs-Szatmár megyei, sőt az egykori Kárpátalja, illetve a Partium településeit ábrázoló képes levelezőlapokat, illetve mintegy 800 darabos, főleg I. világháborús sapkajelvényeket - sikerült akkoriban tőle megvásárolni.
Bene János
Jelvényekből kirakott országcímer
Gyűjtés helye, éve: Szerencs, 1968–1969
Kor: 1920-as évek eleje
Gyűjtemény: Jósa András Múzeum helytörténeti gyűjteménye, ltsz. 76.10.1.
Méret: 69 x 56,5 cm