A tárgy hátfalára ragasztott, Jósa András által írt feljegyzés szerint a Fränkl Ignáctól kapott ajándékra 1878-ban bukkantak rá. A címkéről tudjuk meg azt is, hogy Gáva nyugati végén, a Tisza egykori magaspartján került elő, veremásás közben, néhány méter mélységből. A találó gazda elmondása szerint négy egybenyíló szoba maradványai bukkantak elő, ahol további hét csempére, illetve kályhaszemre, egy kúpos vassisakra, egy „kulcsnyélhez hasonló” nyelű lécfúróra és némi elszenesedett rozs maradványaira akadtak.
A kályhacsempe elülső oldalának felső negyede derékszögben megtörik, és síkja beljebb van, mint a díszített részé. Itt oldalt két lyuk található egymással átellenben, amelyek a csempék összedrótozásához szükségesek.
A csempén két madár látható. Az egyik – egy
kétfejű, szétterülő farokkal ábrázolt – előre nyújtott karmokkal
ront egy hosszú bóbitájú, békésnek tűnő madárra. A támadó bal fejének csőre a védtelen madár csőrének tövéhez ér. A bóbitás madárban alighanem egy pávát sejthetünk.
A kályhacsempe formája és motívumainak kissé darabos kidolgozása alapján egy népi stílusú,
XV–XVI. századi kályha része lehetett. Használatát a belsejébe rakódott korom bizonyítja.
Pintye GáborKályhacsempeLelőhely: Gáva, 1878Kor: XV–XVI. századGyűjtemény: Jósa András Múzeum régészeti gyűjteménye, ltsz. 65.384.1.Méretek: hossz 19,9 cm, szélesség 16,6 cm, magasság 10 cm, vastagság 1,3 cm, hátsó átmérő 13,2x16,5 cm