Addig is, amíg a Kaposszentjakabi Bencés Apátság és Romkert felújítási munkálatok miatt nem látogatható, az ásatásokon előkerült leletanyagot folyamatosan rendezzük és dolgozzuk fel. Az 1960-as évekbeli, Nagy Emese vezette ásatáson egy érdekes, nem mindennapi tárgy került elő.
Mivel ezek a tárgyak hosszú időn keresztül Budapesten voltak, így még a kaposvári múzeumi kollégák sem ismerték tejesen, hogy milyen leleteket is tartalmaz a szentjakabi anyag. A képen látható tárgy nem más, mint egy hangszer. A tárgyat jól ismerhetik látogatóink is, hiszen szinte változatlan formában ma is ilyen a
doromb.
A dorombot
vas rúdból hajlították meg nagyjából U alakúra; az alsó részén kiöblösödik, középen pedig egy vékonyabb acéllemez indítása látszódik, amely sajnos letörött, és már a középkorban elveszhetett. A tárgy teljes hossza 9 centiméter. A régészeti leletanyagból származó
dorombok többségénél szintén hiányzik a középső pengető rész. A hangszer keltezése nehéz, hiszen nagyjából ugyanazok a formák élnek több száz éven keresztül szerte Európában.
A tárgynak több párhuzamát is ismerjük a középkori Magyar Királyság területéről. A Kassa mellett feltárt bencés kolostorban szintén találtak egy darabot, de a régészek találtak még ilyen hangszert Pozsonyban, Bajcsán, Szuhogy-Csorbakőn és Szentmihályon is.
Varga Máté