"Hírnevemet testemmel a gyászos perc elorozta:így halmozz, nyomorult kincseket, ócska vagyont!"A királya haragja elől Itália felé menekülő püspök - Janus Pannonius - utolsó sorai ezek. 1472. március 15-én elhagyta Pécset, 27-én pedig a Zágráb feletti Medvevár palotájában halt meg. A hegy oldalában levő pálos kolostor kápolnájában temették el. Hívei egy év után a holttestet hazahozták, és csak újabb hét év után temették el „a püspököt megillető” helyre, a pécsi Székesegyházba.Sírja csak 1991-ben került elő, a pápalátogatást megelőző hónapokban a Székesegyház altemplomában végzett munkálatok során. A maradványok azonosítását Janus Pannonius költővel – János néven pécsi püspökkel – a sírba helyezett pápai bulla-okirat aljára fűzött ólompecsét tette valószínűvé.
A bulla története1464 nyarán meghalt II. Pius pápa, akit Aeneas Piccolominiként jobban ismerünk. Ő volt az, aki először jelentette ki, hogy Magyarország a kereszténység védőbástyája.
Az újonnan megválasztott pápa a velencei Pietro Barbo lett II. Pál néven. A humanisták közt népszerűtlen, sokszor kigúnyolt új pápa, aki nevét állítólag Formosus-ra (Jóképűre) akarta változtatni,
aki később a pápai udvarba a mérhetetlen fényűzést bevezette, és ugyanakkor nagy művészetpártoló és főképp nagyformátumú politikus is volt. A bizalmatlan, zárkózott ember furcsa szokásai közé tartozott az éjszakai audiencia is.
Megkésett
üdvözlésére Mátyás király az Itália-szerte csodált Janus Pannoniust küldte. Feladata volt, hogy számot adjon a török elleni felkészülésre elküldött pénzről, egy új magyarországi egyetem alapításának engedélyeztetése (Accademia Istropolitana – pozsonyi –, a mai pécsi egyetem őse!) és nyilván több, a püspök hatáskörébe tartozó ügy és kérelem elintézése.
Janus 1465 februárjában indult Róma felé. A pápával Orvietoban találkoztak, majd követte Rómába. Kétszer nyert kihallgatást.
Részlet a küldött, a politikus beszédéből:
"(...) Második Pál emelkedett Péter székébe. Ennek hallatára (...) remény foszlatta semmivé a rettegést, öröm a szomorkodást, (...) a Szentlélek különös sugalmazása juttatott Isten egyházának olyan pásztort, akit az erények minden gazdagságával felruházva, maga a természet már eleve legfőbb fejedelmünkké jelölt ki, s aki bölcsességéről, aki lelki nagyságáról nem szavakkal, de tettekkel ad fényes tanúbizonyságot."Majd így a költő (aki a tehénpásztorok közt éjszakázik, és aki – ahogy akkor mindenki –
tudta, hogy az új pápának van egy leánygyermeke):
„Pál pápárólRóma, ne vizsgálgasd, hogy a szentatya férfi-e, vagy sem,leánya, ki rája ütött hirdeti férfinemét. UgyanahhozSzentnek nem tudlak, de atyának (papa) mondani tudlak,mert hisz látom a lányt, Pál, kinek atyja (papa) te vagy.UgyanahhozVan lányod, s aranyad van, Pál ugyancsak,hogy pápának alig volt még ilyen sokRómában, ha nem is vagy "szent"-atyának,jó boldognak azért beválsz valóban.”Küldetését teljesítette: a pápa továbbra is támogatta a törökellenes küzdelmet, Mátyás mellett állt a huszita király ellenében. Megalapították a Pozsonyi egyetemet, és nyilván
több olyan ügyet is elintézett, amit a pápa saját bullájával ellátott okirattal igazolt. Ezt a diplomát helyezték a püspök sírjába. Hogy mit tartalmazhatott, a kutatás talán egyszer rátalál. A pergamen elporladt, csak az ólombulla maradt meg többé-kevésbé épen, Janus jobb combnyakára helyezett keze védelmében.
A bullárólÓlomból készült.
A föld nedvessége miatt az ólompestis támadta meg. Czoppfné Jobbágy Nóra példaértékűen restaurálta. Előlapján a két protopápa, Péter és Pál közös trónon egymás felé fordulva foglalnak helyet attribútumaikkal (Pál kezében a kard, Péter kezében a kulcsok). Az előtérben egy talpas kereszt van, a trón külső oldalán inda fut. A hátlapon audiencia jelenet látható. A magas trónon ülő, profilban portréihoz híven ábrázolt pápa előtt térdelő klerikusok vannak.
Janus pályája azonban megtört
A következő évben írja:
"Azt, kit imént felemelt, most mélyre taszítja az udvar,és aki tegnap alul volt, ma felülre kerül.Fortuna játszik-e így sorsunkkal, töltve a kedvét,vagy tán önsorsát így szedi rá a király?”János püspök további sorsa:
szembeszegül, sőt összeesküszik a király ellen. Ő az egyetlen, aki fegyveresen is kitart. A sikertelen zendülés és betegség menekülésre készteti, és a mai napon utoléri a halál.
Kárpáti Gábor