A legenda szerint Luthert gyermekkorától zaklatta az ördög. Luther imádkozással, énekléssel vagy nagyon drasztikus módszerrel: a tintatartó elhajításával védekezett az ördöggel szemben. Egyik éjjel az ördög ébresztette fel, mire Luther egy merész dobással hozzávágta a tintatartót.
A tinta, tintatartó és az ördög számos középkori ábrázoláson szerepet kap
A Szépművészeti Múzeum féltett kincse - a Madonna gyermekével és hat angyallal, ismeretlen vesztfáliai mester alkotása a 15. század első negyedéből - Madonna tintatartóval címen is ismeretes. A képen a Madonna bal kezében tintatartót fog. A kompozíciós típus a burgundi művészetben alakulhatott ki, André Beauneveu tevékenysége nyomán. Ikonográfiailag összefügg az író Jézus-gyermek ábrázolásával, mely egyrészt a tanító Krisztus jelképe, másrészt Máriának az írástudókat és költőket védelmező szerepére emlékeztet.
Középkori miniatúrákon megszemlélhetjük azt a jelenetet is, amikor az ördög el akarta lopni a szent hordozható tintatartóját és tolltartóját, hogy így János ne írhassa meg a Biblia utolsó könyvét.
A tinta és a tintatartó a magyar folklórból sem maradhat ki
Jókai Mór jegyezte le az alábbi anekdotát Palócföldről:
Jókai Mór: A palóc és a tinta A palóc legény elemózsnát hozott hazulról az úrfinak, ki a városban járt iskolába. Meglátja a legény az almáriom tetején a nagy tintásüveget, s felé kacsint. – Innám een abaó, ha szabadna. – Innál a gutát! – mond a diák –, hisz az tinta. – Hadd legyeek az tinta, csak een egyet húzhatnék belőle. – No hát húzz belőle egyet, tudom, hogy nem húzasz másikat. A legény fogja az üveget, s egyet kortyant belőle. – Üm! – mond fanyar képpel – hát mért nem mondta az úrfi? Hisz nem tinta ez, hanem kalamáris.
Zárásként pedig a Palóc Múzeum egy műtárgyát mutatjuk be: Fából készült, nyitható fedelű tintatartó, a fedél alatt besüllyesztett, két részből álló üveg tintatároló edénnyel. 1950-es évek. Magassága: 6 cm, szélessége: 13,3 cm, hosszúsága 13 cm. A tároló üveg átmérője: 6,5 cm, magassága: 4,5 cm. MNM Palóc Múzeuma, történeti gyűjtemény. Ltsz.: 2015.5.1.1–3.
Akinek pedig ez sem volt elég, hallgassa meg Petőfi Sándor A tintásüveg című versét.