Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum
Ha valaki betéved hozzánk, a körmendi múzeum második termében apró csodákat láthat. A XIX-XX. század fordulójának köznapi tárgyait. Az egyik tárlóban idős ember képe, mellette pedig a legkülönfélébb tárgyak. Drótélű fa korcsolya, „spanyolozott”, azaz színes viasszal díszített beretvatartó, szépen faragott lapicka, faragott pásztorbot és még tucatnyi más dolog. A környék egyszerű használati tárgyai, melyeket Csaba József gyűjtött össze.Emlegetik őt az „utolsó polihisztor”-ként is, vagy
reneszánsz emberként. Csaba Józsefről falujában, Csákánydoroszlón, iskolát neveztek el. Hatvan éven át vezette naplóját, amelyben a környék madárvilágának megfigyelési eredményeit jegyezte, fényképeket készített, amikor az még nem volt annyira egyszerű dolog, mint most, tanulmányt írt a népi méhészetről csakúgy, mint a népnyelvről vagy éppen a temetkezési szokásokról.
Minden érdekelte, ami környezetében élt és mozgott. Gyűjteménye komoly, tudományos forrás az Őrség életéről, néprajzáról.
Egy őrségi ház falában egy titokzatos tárgyra bukkantA tároló anyagának legtitokzatosabb darabja egy áldozati kő, amit egy lebontott, őrségi ház falában találtak. A közepes krumpli kinézetű kőre hajszálakat csomóztak, és ilyen formában építették be a falba. Kőmíves Kelemenné őrségi módra? Lehet!
Nem minden az, aminek elsőre látszikA kiállított, faragásokkal díszített lapickáinkat egy angol úriember krikettütőknek nézte. Hangot is adott elégedettségének. Kicsit megdöbbent, amikor kiderült, hogy a formás fadarabok nem a sport, hanem a mosás-vasalás eszközei.
Máskor egy hölgy tett megjegyzést, talán nem minden alap nélkül:
„Nem változik semmi, már akkor is munkaeszközöket kaptak a nők ajándékba.” Párja válasza:
„De legalább, szépen kidíszítették!”Akit érdekel ez a sokszínű, sokoldalú látványt, tudást mutató tárló, ballagjon fel a körmendi Batthyány kastély első emeletére. (És akkor még nem beszéltem Molnár Lajos csodálatos madárgyűjteményéről - sem!) Csak bátorítani tudom az érdeklődőket.
Várjuk Önöket!
Pintér György