Bél Mátyás (1684-1749) öt kötetes műve, a Notitia Hungariae Novae 1735-42 között jelent meg. A pozsonyi líceum rektoraként, majd evangélikus lelkészként kezdett el dolgozni egy olyan munkán, amely saját, 1723-ban kiadott tervezete szerint bemutatná Magyarország földrajzát, történetét, politika- és nyelvtörténetét, néprajzát, gazdasági viszonyait. Az ország egész területéről gyűjtött történeti dokumentumokat, topográfiai anyagokat, s az uralkodó támogatását megnyerve a megyék is segítették munkáját. III. Károly király anyagi támogatást is nyújtott tevékenységéhez, és nemesi rangra emelte.
Nyaranta az ország topográfia felmérésén dolgozottAz egyes vármegyék térképeit Mikoviny Sámuel (1698-1750) udvari kamarai mérnök rajzolta meg. Az ő édesapja is evangélikus lelkész volt, Bél Mátyás barátja, aki az ifjabb Mikoviny tanítómestere volt. Mikoviny a selmecbányai Bányászati Akadémia oktatójaként is működött, matematikát, mechanikát és hidraulikát tanított valamint föld- és bányamérési gyakorlatokat vezetett, és az uralkodó megbízásából nyaranta az ország topográfiai felmérésén dolgozott, amely alapként szolgált a megyei térképek elkészítéséhez.
Nürnbergben Johann Georg Puschner (1680-1749) műhelyében tanult rézmetszést, 1723-ban egy a város nevezetességeit bemutató kötet tizenegy illusztrációját ő készítette. A térképek rajzolása és rézbe metszése mellett művészi kompozíciók mestere volt, csakúgy, mint a kötetek figurális és ornamentális illusztrációit készítő német-osztrák művészek.
Két ország békében egymás mellett: Magyarország és AusztriaA Pozsony vármegye leírásának bevezető történeti részét lezáró kompozíció gyümölcsökből és virágokból összeállított gazdag ornamentális keretében két, egymás kezét fogó koronás nőalak jelenik meg. Egyikőjük kétséget kizáróan Hungária, ezt jelzi a mellén látható magyar címer, míg a másik Ausztria megszemélyesítője, fején a birodalmi koronát viseli. A felettük lévő iratszalag "concordia domestica" szövege, valamint kézmozdulatuk a két ország megegyezésére, békés egymás mellett élésére utal, amelynek vágya az első kötet keletkezésének évében megvalósulni látszott. A hasonló, két ország megegyezésére, barátságára, együttműködésére utaló allegóriák egyik korai példája ez a metszet; később, a 19. században terjedt el szélesebb körben az ábrázolástípus.
Basics Beatrix