Jókai Mór 1853-ban, 28 évesen vásárolta egy hegedűkészítőtől a ma természetvédelmi területként védett telket, amit akkor kőbányának használtak. A 2200 forintos vételárat két nagy sikerű regénye, az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán honoráriumából tudta kifizetni. A svábhegyi telekről pompás kilátás nyílt még a Gellérthegyre is. A kopár területet fákkal ültették tele, az odahordott termőföldbe gyümölcsfákat telepítettek, szőlőt termesztettek, rózsalugast alakítottak ki, és a konyhakertben megtermettek a háztartás számára szükséges zöldségek.
Az író számára a villa és kertje az elvonulás, a nyugalom helye lett. Halálát követően az épületet elhanyagolták, olyan rossz állapotba került, hogy végül lebontották, csak a mellette álló présház maradt meg.
1975 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2007-ben pedig védett történeti kert lett. Az egykori présházban Jókai emlékszobát alakítottak ki. A kertben található Róna József (1861-1939) Anakreon ókori görög költőt ábrázoló szobra, a szobrász az arcán Jókai vonásait örökítette meg. A kert nyitva áll a látogatók előtt.
Makoldy József építész, festőművész, grafikus, karikaturista, a rajz készítője a müncheni és krakkói művészeti akadémiákon végezte tanulmányait, majd a József Műegyetemen szerzett építész diplomát 1912-ben. Ettől az évtől kezdve folyamatosan szerepelt kiállításokon, 1918-ban a Nemzeti Szalonban volt gyűjteményes tárlata, 1921-ben pedig a Műcsarnokban. 1922-ben az Esterházy akvarell díjjal értékelték rajzolói munkáját, a következő évben a Magyar Képzőművészek egyesületének főtitkára lett. Bár tájképeket és látképeket is festett, nem az olajkép volt a kedvelt területe, hanem a rajzok, akvarellek, amelyekből sokszorosított változatban több albumot is megjelentetett.
A Jókai villát ábrázoló rajzának külön értéke, hogy a ma már nem létező épületet örökíti meg számunkra. Művei több közgyűjteményben is megtalálhatók, a Petőfi Irodalmi Múzeumban őrzik 1926-os riportrajzokat tartalmazó albumát, valamint 1922-es erdélyi kiállításának rajzait és katalógusát.
Basics Beatrix