A program már nem tekinthető meg.
Megpörkölte már a lábát a Szent Iván Éji tüzekkel? Idén ugye már hallani sem akar róla... Nos, akkor mi megmutatjuk Önnek, hogy másképp is el lehet tölteni az év legrövidebb éjszakáját! Június 24-én fővárosi és vidéki múzeumok lesik a tartalmas szórakozásra vágyó közönség kívánságait. A programkínálatot számos egyetem, könyvtár, galéria kínálata színesíti...
MI EZT KÍNÁLJUK MÁRA:16:00 - 16:30 AZ APPONYI HINTÓ ÜNNEPÉLYES ÁTADÁSAA dísz gyászhintó 1928-32 között készült Budapesten, Misura Mihály kocsigyárában. Állami dísztemetésekhez szánták és mivel elsőként gróf Apponyi Albertet temették vele, róla nevezték el. A hintó jelképe a dualizmus korában elterjedt úgy nevezett szép temetéseknek, amelyben Deák Ferencnek és Kossuth Lajosnak is része volt és amelyeken többszázezres tömeg vett részt. A dísztemetések és a nemzeti gyász jelentősége az első világháborút követően tovább nőtt. A gyászmenet az ünnepi szertartás legfontosabb része volt, kelléke pedig a gyászhintó, amely uralkodói pompával vitte a kitüntetett személy koporsóját utolsó útjára. Az Apponyiról elnevezett hintót művészi kivitelezése és impozáns mivolta az uralkodóházi díszhintók közé emeli. A műtárgy, amely egy letűnt kort idéz, sokáig ismeretlen helyen kallódott, majd a Közlekedési Múzeum tulajdonába került. Kiállítva most lesz először a Nemzeti Örökség Intézetének jóvoltából egy számára épített üvegpavilonban, a Fiumei Úti Sírkertben. A kiállítóhelyen interaktív tartalom és kiterjesztett valóság is segíti a hintó alapos megismerését.
16:00 - 18:00 Tematikus séták - SzecesszióA Fiumei Úti Sírkert több mint temető. Nemzeti emlékhely, kulturális és turisztikai célpont. A legnagyobbak temetőjében, ahol sok síremlék a kor legnagyobb művészeitől származik egyszerre több stílusirányzat is jelen van. Szecessziós stílusban épült a sírkert egyik legimpozánsabb építménye az Árkádsorok és a végénél lévő Jókai síremlék is, amely faragott motívumaival olyan, mint egy kővé vált virágoskert.
16:00 - 18:00 Tematikus séták- MűvészparcellaA Fiumei Úti Sírkert több mint temető. Nemzeti emlékhely, kulturális és turisztikai célpont. A reformkor több nagy színésze, köztük Jókainé Laborfalvi Róza nyugszik itt, nem messze tőle korábbi szeretője, a hősszerelmes Lendvay Márton. Szemközt velük Babits Mihály és Török Sophie sírja, mögöttük pedig az egykori titkár, barát és Tanner Ilona volt udvarlója, Szabó Lőrinc. Itt alussza örök álmát Munkácsy, Csontváry és Mednyánszky is, valamint a folyton egymást ugrató Kosztolányi Dezső és Karinthy Frigyes. A művészparcellában nemcsak művészek nyugszanak. Itt van Lengyel Árpád sírja, aki a Carpathia hajóorvosaként elsőként találkozott a Titanic katasztrófa túlélőivel.
17:00 - 18:00 Tematikus séták - A kommunizmus emlékezete és a Munkásmozgalmi Panteon A Fiumei Úti Sírkert több mint temető, maga a történelem. A Munkásmozgalmi Panteont a Tanácsköztársaság 40. évfordulóján, 1959-ben adták át. A belül kétszintes sírhelyen hierarchikus rendet követve 365 urnahely lett kialakítva. Ebből jelenleg 67 foglalt. A rendszerváltás után többeket máshová helyeztettek családtagjaik.
17:00 - 18:00 Tematikus séták- Mauzóleumok (Kossuth, Deák, Batthyány)A Fiumei Úti Sírkert több mint temető. Síremlékművészeti kuriózum. Itt épült az ország legnagyobb mauzóleuma, Kossuth Lajosé. Az ő, illetve Deák Ferenc és Batthyány Lajos sírépítményét sötétedés után fényfestéssel is megcsodálhatják.
18:00 - 19:15 NÖRI KLUB - HALANDÓ EMLÉKEZET? VENDÉG: DRAGOMÁN GYÖRGY, ÍRÓA Nemzeti Örökség Intézetének kulturális-ismeretterjesztő programsorozata a Múzeumok Éjszakáján debütál. Első meghívott vendégünk Dragomán György író, aki Major Kamill kiállításához kapcsolódóan az emlékezés természetéről és élettartamáról elmélkedik. Témánk a művészetek, köztük a vizuális művészetek és az irodalom, szerepe az emlékezetben. Kell-e maradandót alkotnunk ahhoz, hogy emlékezzenek ránk vagy ez alanyi jogon jár mindenkinek? Egyáltalán fontos-e az emlékezés? Ilyen kérdésekről beszélgetünk az enyészet közben rajtakapott sírkövek apropóján.
19:30 - 20:45 MARAD-HATÁS MAJOR KAMILL FESTŐ, GRAFIKUS KIÁLLÍTÁSÁNAK MEGNYITÓJAA képek a halandó és az örökkévaló emlékezet művészi lenyomatai. Major Kamill az 1970-es években emigrált Franciaországba. A párizsi P?re-Lachaise temetőben kezdte el fotózni azokat a sírköveket, amelyeken az elhunytak medalionba zárt portréi voltak láthatók. Évtizedek múltán visszatért az eredeti helyszínekre, hogy az addigra elhalványult sírportrékkal dokumentálja a múló időt, amely nemcsak az élőkön, de a holtak kertjének kőbe zárt emlékein is nyomot hagy. A megnyitón fellép a Magyar Harsona Együttes.
21:00 - 23:00 FÉNY - HANG - JÁTÉK. VIRTUÓZOK KONCERT FÉNYFESTÉSSELA sírkert egyik legszebb építészeti emlékénél adnak egyórás koncertet a Virtuózok ifjú sztárjai. A zenei élményt a különleges fényfestési technikával megvilágított, szecessziós stílusú Árkádsorok földöntúli látványa teszi még maradandóbbá. A színes képekkel fényfestett mauzóleumokban és Árkádsorokban 23 óráig lehet gyönyörködni.
A dísz gyászhintó 1928-32 között készült Budapesten, Misura Mihály kocsigyárában. Állami dísztemetésekhez szánták és mivel elsőként gróf Apponyi Albertet temették vele, róla nevezték el. A hintó jelképe a dualizmus korában elterjedt úgy nevezett szép temetéseknek, amelyben Deák Ferencnek és Kossuth Lajosnak is része volt és amelyeken többszázezres tömeg vett részt. A dísztemetések és a nemzeti gyász jelentősége az első világháborút követően tovább nőtt. A gyászmenet az ünnepi szertartás legfontosabb része volt, kelléke pedig a gyászhintó, amely uralkodói pompával vitte a kitüntetett személy koporsóját utolsó útjára. Az Apponyiról elnevezett hintót művészi kivitelezése és impozáns mivolta az uralkodóházi díszhintók közé emeli. A műtárgy, amely egy letűnt kort idéz, sokáig ismeretlen helyen kallódott, majd a Közlekedési Múzeum tulajdonába került. Kiállítva most lesz először a Nemzeti Örökség Intézetének jóvoltából egy számára épített üvegpavilonban, a Fiumei Úti Sírkertben. A kiállítóhelyen interaktív tartalom és kiterjesztett valóság is segíti a hintó alapos megismerését.