Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely vár Titeket az év leghosszabb éjszakáján! Kulturális, gasztronómiai programok, szabadulószobák, kalandos vetélkedők, koncertek... vagy amit akartok - Shakaspeare után szabadon... ;) És persze bármi, ami a csövön kifér!
INTÉZMÉNYÜNK PROGRAMKÍNÁLATA:17:00 - 19:30 - KvízA Mátyás kútnál játszó gyerekek berúgták a focilabdát a Galéria épületébe. De hova pottyant a labda? Játssz és nyerj válogatott szurkolói mezt! Keresd meg az állandó kiállításban a képeket és alaposan figyeld meg őket! Válaszold meg a kérdéseket, és talán eljutsz a focilabdához is. Fedezd fel a Galériát és ismerkedj meg a magyar és nemzetközi művészet legnagyobb játékosaival. Munkácsy, Szinyei vagy Csontváry, mind nagypályáján játszottak és forradalmi jelentőségű meccseket nyertek. A kvízdoboz a földszinti információs pultban található. A kvízt a 6-12 éves korosztálynak ajánljuk.
17:00 - 22:00 - Nemzeti tizenegyA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Kik a csapat tagjai? Munkácsy Mihály, az első világsztár Szinyei Merse Pál, a színek nagymestere A legfranciásabb magyar festő, Rippl-Rónai József Benczúr Gyula, az utolsó festőfejedelem Gulácsy Lajos, az álmodozó herceg A Nyolcak vezéralakja, Berény Róbert Csontváry Kosztka Tivadar, a világ legnagyobb Napút-festője Az ismeretlen ismerős, Vaszary János id. Markó Károly, a magyar tájképfestészet atyja Az akadémizmus forradalmi mestere, Madarász Viktor Székely Bertalan, a nemzeti romantika vezéralakja Ők aztán nem kispályások! A tárlatvezetések folyamatosan zajlanak a Múzeumok Éjszakáján. A találkozási pont minden tárlatvezetés esetében a főépület földszinti információs pultja.
17:00 - 17:20 - Nemzeti Tizenegy - A legfranciásabb magyar festő, Rippl-Rónai József - Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. A magyar festészet megkerülhetetlen alakja az 1880-as évek második felében Munkácsy Mihály szárnyai alatt tanult Párizsban. Franciaországi tartózkodása során a modern stílusirányzatok magukkal ragadták a gyógyszerész végzettségű Rippl-Rónai Józsefet. Kaposvárra hazatelepülve a posztimpresszionista és a szecessziós törekvések egyik legjobb magyarországi képviselője lett.
Találkozási pont: főépület, információs pult
17:15 - 17:35 - Nemzeti Tizenegy - Szinyei Merse Pál, a színek nagymestere - Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Ki ne ismerné a Majálist, vagy a Lilaruhás nőt? A művész képei már gyermekkortól végigkísérik az ember életét. Szinyei a 19. századi magyar képzőművészet formabontó, úttörő alakja, a magyar plein air festészet első koloristája. Képei átütő ereje, üdesége, merész színhasználata és természetábrázoló tehetsége kimagasló a modern művészetek történetében.
Találkozási pont: főépület, információs pult
17:30 - 17:50 - Nemzeti Tizenegy - Csontváry Kosztka Tivadar, a világ legnagyobb Napút-festője - Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Csontváry Kosztka Tivadar személye körül hihetetlen kultusz alakult ki és bár nehezen indult a pályája, ma már a modern magyar festészet megkerülhetetlen alakjaként ismerjük őt. A hagyomány szerint, amikor Pablo Picasso 1948-ban megnézte a Párizsban kiállított Csontváry képeket, felkiáltott, hogy nem is tudta, hogy más nagy festője is volt a századnak rajta kívül. De miért ő a világ legnagyobb Napút-festője? A tárlatvezetésen kiderül!
Találkozási pont: főépület, információs pult
17:45 - 18:05 - Nemzeti Tizenegy - Munkácsy Mihály, az első világsztár - Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Nem túlzás azt állítani, hogy Munkácsy Mihály a saját korában igazi világsztárnak számított, ugyanis a hatalmas vásznaival az egész világot meghódította. Párizsban az egyik legillusztrisabb szalon volt az övé, amerikai utazásakor Éljen Munkácsy Mihály! felirattal köszöntötte őt a The World című lap. A mester ma is az egyik legismertebb magyar festőművész.
Találkozási pont: főépület, információs pult
18:00 - 19:00 - Munkácsy mesélMiközben Munkácsy Mihály festőművész naplójegyzeteiből és levelezéseiből Bartus Gyula színművész részleteket ad elő, az írásokhoz kapcsolódó, változatos hangvételű zeneművek szólalnak meg a vonósnégyes előadásában. Az időutazás során betekintést nyerhetünk a festőművész életébe, ráláthatunk a korabeli társadalmi viszonyokra, valamint végigkövethetjük a gyermek Munkácsy nehezen induló, majd felívelő pályáját és annak megrendítő lezárását. Az előadás sokszínű - hol felemelő, hol borús érzelmeit - a felcsendülő zeneművek mélyítik el a hallgatókban. Az előadásban hallhatók lesznek Rózsavölgyi, Massenet, Mascagni és Ambroise zeneműveinek részletei, ezzel téve teljessé az egyedi produkciót. A zenei és irodalmi összművészeti élmény Munkácsy-festmények megidézésével, vizuális impressziójával válik még gazdagabbá. Előadók: Bartus Gyula (Jászai Mari- és érdemes művész-díjas színművész, rendező, író, a Békéscsabai Jókai Színház tagja), valamint az Alföld Quartet tagjai: Ördög Ágnes (hegedű), Szomorné Budai Mariann (hegedű), Jankó Zita (brácsa), Szomor István (cselló)
Helyszín: I. emelet, kupolatér
18:15 - 18:35 - Nemzeti Tizenegy - A Nyolcak vezéralakja, Berény Róbert - Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Berény Róbert a Nyolcak művészcsoport vezéralakja volt. Az eleinte Keresők néven bemutatkozó csoport mindösszesen három évig, 1909 és 1912 között működött együtt, három közös kiállítás alkalmával, ám ez a rövid időszak is elegendő volt ahhoz, hogy felkavarják a művészeti közéletet és ízlést, valamint felébresszék a sajtó érdeklődését. Vajon miben rejlett a titkuk?
Találkozási pont: főépület, információs pult
18:30 - 18:50 - Nemzeti Tizenegy - Csontváry Kosztka Tivadar, a világ legnagyobb Napút-festője - Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Csontváry Kosztka Tivadar személye körül hihetetlen kultusz alakult ki és bár nehezen indult a pályája, ma már a modern magyar festészet megkerülhetetlen alakjaként ismerjük őt. A hagyomány szerint, amikor Pablo Picasso 1948-ban megnézte a Párizsban kiállított Csontváry képeket, felkiáltott, hogy nem is tudta, hogy más nagy festője is volt a századnak rajta kívül. De miért ő a világ legnagyobb Napút-festője? A tárlatvezetésen kiderül!
Találkozási pont: főépület, információs pult
18:30 - 18:50 - Nemzeti Tizenegy - Szinyei Merse Pál, a színek nagymestere - Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Ki ne ismerné a Majálist, vagy a Lilaruhás nőt? A művész képei már gyermekkortól végigkísérik az ember életét. Szinyei a 19. századi magyar képzőművészet formabontó, úttörő alakja, a magyar plein air festészet első koloristája. Képei átütő ereje, üdesége, merész színhasználata és természetábrázoló tehetsége kimagasló a modern művészetek történetében.
Találkozási pont: főépület, információs pult
19:00 - 20:00 - A zene mozgásban tart! - Népszerű klasszikus és filmzenék az Alföld Quartet jóvoltábólA Múzeumok Éjszakájára olyan zeneműveket és átiratokat válogattak az előadók, amelyek a közönség számára ismerősen csengenek, legyenek azok komolyzenei vagy könnyedebb stílusban komponált művek. Az egyórás koncertprogram rövidebb lélegzetű zeneművekből épül fel, a hallgatóság soraiban így mindenki megtalálhatja a hozzá közel álló zenei stílust és hangulatot. Az alkotások rövid bemutatásával a közönség apró, de érdekes háttér-információkkal is gazdagodik az adott zenei korszakról, a zeneszerzőről és a kapcsolódási pontokról. Fellépnek az Alföld Quartet tagjai: Ördög Ágnes és Szomorné Budai Mariann hegedűn, Jankó Zita brácsán, Szomor István csellón játszik.
Helyszín: I. emelet, kupolatér
19:00 - 21:00 - Anna Margit kollázs-workshop - A programot Eged Enikő képzőművész vezetiEged Enikő képzőművész formavilágát egyaránt jellemzik a színes, variálódó mintázatok és az enyhén absztrakt, naivba hajló figuralitás. A vizuális történetmesélés különböző eszközeivel olyan hozzá közel álló, de a társadalom egésze számára is fontosnak tekinthető témákat dolgoz fel, mint az otthonosság érzése, az önreflexió vagy a nosztalgia. Az Anna Margit festészete által inspirált workshop keretén belül a művésznő magánmitológiájának absztrakt és figuratív elemeit megidézve alkothatnak a résztvevők saját portrét vagy illusztratív kompozíciót. A kollázshoz szükséges elemek modulárisan variálhatók és Anna Margit vizuális világából építkeznek.
19:00 - 19:20 - Nemzeti Tizenegy - Benczúr Gyula, az utolsó festőfejedelem - Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. A Vajk megkeresztelése, a Budavár visszafoglalása 1686-ban és a Hunyadi László búcsúja a történelmi festészetünk kiemelkedő alkotásai, de az Olvasó nő az erdőben és a Narcissus is igazi mestermű a magyar képzőművészetben. Ismerjétek meg az utolsó festőfejedelem, Benczúr Gyula alkotásait tárlatvezetésünkön.
Találkozási pont: főépület, információs pult
19:00 - 19:20 - Nemzeti Tizenegy - Gulácsy Lajos, az álmodozó herceg - Balla Enikő művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. A különös forradalmár - ahogyan Gulácsy önmagát látta és nevezte - magáévá tette a régi művészet nagy példaképeit, így a reneszánsz, a rokokó, a preraffaelizmus, a biedermeier, valamint a szecesszió motívumait és hangulatait. Egyéni festői univerzumát Na'Conxypan-nak nevezte el, amelynek alakjaival ti is megismerkedhettek a Múzeumok Éjszakáján!
Találkozási pont: főépület, információs pult
19:15 - 19:35 - Nemzeti Tizenegy - Munkácsy Mihály, az első világsztár - Váczi Mária művészettörténész tárlatvezetéseA mi Nemzeti Tizenegyünk egy olyan festőművész-válogatott, amelyből biztosan nincs még egy a világon! Az idei Múzeumok Éjszakáján a Gólpassztematikajegyében 15-20 perces tárlatvezetéseken ismerhetitek meg a Magyar Nemzeti Galéria legkiemelkedőbb alkotóinak remekműveit. Nem túlzás azt állítani, hogy Munkácsy Mihály a saját korában igazi világsztárnak számított, ugyanis a hatalmas vásznaival az egész világot meghódította. Párizsban az egyik legillusztrisabb szalon volt az övé, amerikai utazásakor Éljen Munkácsy Mihály! felirattal köszöntötte őt a The World című lap. A mester ma is az egyik legismertebb magyar festőművész.
Találkozási pont: főépület, információs pult