Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely vár Titeket az év leghosszabb éjszakáján! Kulturális, gasztronómiai programok, szabadulószobák, kalandos vetélkedők, koncertek... vagy amit akartok - Shakaspeare után szabadon... ;) És persze bármi, ami a csövön kifér!
INTÉZMÉNYÜNK PROGRAMKÍNÁLATA:17:00 - 20:00 - Legyél te is könyvkötőmester!Ha egy könyvet leemelsz a könyvespolcodról, akkor először a könyv borítóját, a kötését látod meg. Ma már gépek végzik a könyvek bekötését, de még napjainkban is működnek kézi könyvkötő-műhelyek, amelyekben könyvkötő-mesterek készítik a könyvek borításait. A programon megtanulhatod, hogyan dolgoztak a könyvkötőmesterek, milyen technikával varrták össze a könyvek lapjait és mit jelent az ex libris kifejezés. A régi könyvekben gyakran kézzel festett, díszes kezdőbetűk díszítették a sorok elejét. A programon lehetőséged lesz egy régi könyv hiányzó iniciáléit megfestened. Hajtogatott kis ékszerdobozt is készíthetsz.
17:00 - 18:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
18:00 - 19:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
19:00 - 20:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
20:00 - 21:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
21:00 - 22:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
21:30 - 22:00 - Szúnyogok és citizen science, avagy amikor a kutató és a lakosság összedolgozik - Varga Zsaklin előadásaA citizen science, azaz a lakosság tudományba való bevonása a tudományos kutatások egyik fontos alappillére. A lakosságnak segít, hogy közvetlenül kutatóktól juthassanak fontos tudományos információkhoz, a kutatóknak pedig abban, hogy korlátokat legyőzve gyűjthessenek minél több, a vizsgálatokhoz szükséges adatot. A Virológiai Nemzeti Laboratórium Betegségvektor és Betegségökológia Csapataként, mi is több citizen science programmal teszünk azért, hogy a lakosság minél több hiteles információt tudjon meg arról, hogy mik is az ízeltlábú vektorok és hogy miért fontos őket tanulmányozni. Egyik első citizen science programunk a Pécsi Szúnyog, melynek keretén belül arról tájékozódhatnak az érdeklődők, hogy mit kell tudni a csípőszúnyogokról általában, milyen terepi és molekuláris biológiai vizsgálatokat végzünk velük, milyen fajokkal találkozhatunk Pécsett és környékén, milyen kórokozókat terjeszthetnek, illetve mit tehetünk, hogy minél kisebb legyen a csípőszúnyog ártalom. Egy másik, hasonlóan fontos témával foglalkozó programunk a Rovar Piknik, mely a túlzott kémiai csípőszúnyoggyérítés következményeit hivatott bemutatni. Az érdeklődők a program keretén belül informálódhatnak továbbá arról is, hogy milyen egyéb szúnyoggyérítési módszerek vannak, valamint, hogy milyen házipraktikákkal csökkenthetjük a szúnyogok számát otthoni környezetünkben. Előadásunkból azt is megtudhatja, hogy milyen további programokkal és érdekességekkel szolgálja csapatunk a citizen science területét.
22:00 - 22:30 - A viaszmulázsok titkai - Dezső Krisztina előadása1923-tól Beck Soma professzor irányításával hozták létre a pécsi bőrgyógyászati klinikán az Erzsébet Tudományegyetem mulázsgyűjteményét. Az előadásban a gyűjtemény története mellett megismerhetik a látogatók, hogy miért is volt titkos a mulázsok alapanyagának receptje, hogyan készültek és mire használták ezeket különleges viasztárgyakat. Az előadás mellett lehetőség lesz megtekinteni a pécsi mulázsgyűjtemény néhány szép darabját időszaki kiállításunkon.
22:00 - 23:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.
22:30 - 23:00 - Minikönyvek - Tenyeremben a tudás - Szabó Kristóf előadásaElőadásunk a minikönyvek könyvművészeti világába kalauzolja az érdeklődőket. Mitől számít törpe-, mini- vagy épp mikrokönyvnek egy miniatűr könyv? És vajon miért terjedt el ez a műfaj a világon? A legkisebb könyvek története és változatos nyomdatechnikája mellett, ezekre is választ kaphatsz prezentációnk során. Az előadás mellett lehetőség lesz megtekinteni a közel 200 db minikönyből, valamint különböző könyvekben talált tárgyakról szóló új időszaki kiállításunkat is.
23:00 - 0:00 - Tárlatvezetés a Klimo KönyvtárbanA 250 éves Klimo Könyvtárat tárlatvezetésekkel lehet óránként megtekinteni. A könyvtár történetét a könyvtártörténeti kiállításon keresztül mutatjuk be, ahol a látogatók megismerkedhetnek az alapítás körülményeivel, a korabeli könyvtárhasználati szokásokkal, a könyvtárhoz kapcsolódó kutatásokkal és a gyűjtemény működésével az egyetemi könyvtár keretein belül.