2010.02.19.
A Megyei Múzeumok Igazgatóságának Szövetsége, a Magyar Régész Szövetség, a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület, valamint az ICOMOS Régészeti Emlékhelyek Szakbizottsága konferenciát szervez a régészeti örökségvédelemről és a múzeumok szerepvállalásáról.

A hazai régészet a nemzeti kulturális örökség jelentős, közgyűjteményeinkben egyre gyarapodó hányadának feltárója, őrzője és feldolgozója. E munka alapvető intézményi hátterét hazánkban hagyományosan - immár több mint száz éve - a magyar múzeumok jelentik. Sokrétű tudományos és közművelődési tevékenységükkel az egész magyar társadalom hagyománytiszteletét és szülőföldhöz való kötődését erősítik.

A magyar régészet azonban az elmúlt években jelentős változáson ment át. A sokasodó gondokat jelzi, hogy a közelmúltban több szakmai fórum is foglalkozott a megoldásra váró kérdésekkel, melyek a lelőhelyek védelmétől az intézményrendszeren át egészen a raktározás, a tudományos feldolgozás és mindezek finanszírozásának problémaköréig terjedtek.

Ezekre a kérdésekre elsősorban a régész szakmának kell megtalálnia a választ - az örökség érdekeinek mindenkori szem előtt tartásával.

Időpont:
2010. március 1. hétfő

Helyszín:
Pesti Vármegyeháza
Városház u. 7. közgyűlési terem, I. emelet

A rendezvény védnöke:
Pálinkás József akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

PROGRAM:

10.00-10.30 - Köszöntő: Dr. Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke

A konferenciát megnyitja: Trogmayer Ottó

10.30-13.00 - Vitaindító előadások:

- Visy Zsolt: Régészeti értékeink - nemzeti kincseink. Tulajdonlási kérdések

- Kálnoki-Gyöngyössy Márton: Állami szerepvállalás és a megelőző feltárások

- Szatmári Imre: Régészeti örökségvédelem és muzeológia - a lelet útja a múzeumig és a múzeumi feldolgozás (konzerválás, nyilvántartás, raktározás)

- Zsidi Paula: A megelőző feltárások tudományos feldolgozása és társadalmi hasznosításuk

- Vaday Andrea: Finanszírozási kérdések. Csak finanszírozási?

13.00-14.00 - Ebédszünet

14.00-16.00 - Vita a régészeti örökségvédelemről és a múzeumok szerepvállalásáról

Vitavezető: Bodó Sándor

16.00-16.30 - A vitát összefoglalja: Révész László