2024.11.14.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Díjat nyert a Skanzen

Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Szentendre
Húsvéti zöldághordás a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban
Cím: 2000, Szentendre Sztaravodai út
Telefonszám: (26) 502-500, (26) 502-501
Nyitva tartás: XI.1-III.27.: Szo-V 10-16
IV.1-X.31.: K-P 9-17
XI.12-13.:9-18
2024.11.14.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Társadalmi Innovációs Díjat vehetett át a Skanzen Demencia Programja. A Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter által adományozott díjat olyan modell értékű megoldások nyerhetik el, amelyek társadalmi szükséglet kielégítésére irányulnak, szociális kapcsolatokat erősítenek, és megoldást nyújthatnak társadalmi folyamatokat befolyásoló problémákra, ezáltál javíthatják egy adott térség vagy közösség jólétét. A díjat Zsigó Róbert kultúráért és innovációért felelős miniszterhelyettes adta át.
Skanzen
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum a magyarországi múzeumi szférában elsőként kezdett el a világszerte egyre komolyabb kihívást jelentő demencia problémájával, demenciával élő emberekkel foglalkozni. A múzeum programja egy speciális múzeumi foglalkozás, amelynek módszertana a múzeum sajátos adottságaira épül, de más környezetbe is adaptálható. A Demencia Program múltidéző foglalkozása segíti, hogy az emlékezetzavarral élő emberek élményekkel töltődjenek fel, javuljon a kommunikációjuk környezetükkel, családtagjaikkal, gondozóikkal.

A Demencia Program foglalkozásain olyan környezetet teremt a múzeum, ami a demenciával élő idősek fiatalkorát idézi meg, így a helyszín, a foglalkozásvezetők öltözéke is az ötvenes és hetvenes évek közötti időszakra koncentrál. A Skanzen Kisalföld tájegységében kiszemelt házban egy 20. század közepe szerint berendezett szobába érkeznek a program résztvevői, amelyet a környezet hitelessé tétele érdekében olyan tárgyakkal egészítenek ki, amelyek ugyanezt a korszakot idézik. A koncepció szerint nem egy foglalkozásra, hanem vendégségbe érkeznek a résztvevők a múzeumba, így könnyedebb, otthonosabb légkörben, az otthon hangulatát idézi a program.

A szabad beszélgetés során a tárgyakhoz kötődő érzelmek, emlékek idéződnek fel. A tárgyak kiválasztásának alapvető szempontja, hogy minél több érzékszervre hassanak. A kínált forró italt korabeli bögréből fogyasztják el, a cukortartó látványa, a kiskanál felidézi fiatalságukat, a korban készült parfüm illatának hatására elfelejtett emlékek jutnak eszükbe. A Múzeum így lehetővé teszi, hogy egykori kellemes emlékeiket felelevenítsék, a jelenben újra átélhetővé tegyék.

A foglalkozások felépítése rugalmas, minden esetben a résztvevőkhöz igazodik. A Demencia Mintaprogram számos eleme – kilépve a múzeumi miliőből – más helyszíneken is adaptálható ápolók, szociális munkások, egészségügyi vagy múzeumi szakemberek által.