2024.09.26.
Magyar Nemzeti Galéria

Október 13-ig látható az Így történt.

2024.11.14.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Díjat nyert a Skanzen

Magyar Nemzeti Galéria - Budapest
Magyar Nemzeti Galéria
Cím: 1014, Budapest Szent György tér 2.
Telefonszám: (1) 201-9082
Nyitva tartás: K-V 10-18
2025.01.22.
Biedermeier, hír, Romantika, újkori művészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Tovább látható a Biedermeier mindennapok és A Galimbertik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában Február 16-ig meghosszabbítva láthatja a közönség a Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon című tárlatot a Magyar Nemzeti Galériában. A kiállítás magyar és osztrák festményeket, grafikákat, bútorokat, viseleteket és egyéb használati tárgyakat felsorakoztatva összművészeti szemlélettel mutatja be a 19. század meghatározó stílusirányzatát.
Meghosszabbítja időszaki kiállításait a Magyar Nemzeti Galéria
A tárlat a magyar biedermeier festészet ikonikus ábrázolásai – például Borsos József Libanoni emírje és Nemzetőrje vagy Barabás Miklós Galambposta című festménye és Liszt Ferenc ifjúkori portréja – mellett bemutatja a bécsi művészet legnagyobb mestereinek, Friedrich von Amerlingnek, Ferdinand Georg Waldmüllernek és Josef Danhausernek az alkotásait is. A több mint 300 műtárgyat felvonultató nagyszabású kiállításra a műtárgyak nagy része hazai és osztrák közgyűjteményekből, többek között a bécsi Belvederéből és a Wien Museumból érkezett.

Galimberti Sándor és Dénes Valéria életmű-kiállítását február 23-ig hosszabbítja meg a Galéria. A Galimberti házaspár a 20. századi modern magyar festészet meghatározó szereplői voltak, ígéretes pályájukat tragikus haláluk a nemzetközi siker kapujában törte derékba. A kiállításon a házaspár munkái mellett a festőművész édesapja, Luigi Galimberti, valamint első felesége, Lanov Mária művei is láthatók. Luigi Galimberti megmaradt alkotásait most tekintheti meg első ízben a nagyközönség, ahogyan a cseh származású Lanov Máriának a szülővárosából érkező gazdag festmény- és grafikai anyaga is először szerepel magyarországi tárlaton. A kiállítás a művész házaspár életének helyszíneit is bemutatja: Galimbertiék Párizsban a legmodernebb festőktől tanultak, Dénes Valéria Henri Matisse tanítványa volt.

Szinte minden évben kiállítottak a párizsi szalonokon is, sőt 1914-ben önálló tárlatuk nyílt a legendás hírű Galerie Berthe Weillben, ahonnan többek között Pablo Picasso és Henri Matisse karrierje is indult. A kiállításon – amely a Galimbertik munkásságának eddigi legteljesebb bemutatása – 85 festmény és grafika és számos dokumentum is látható.
A kiállításokhoz változatos programokat – rendhagyó és kurátori tárlatvezetéseket és előadásokat – ajánl a közönségnek a múzeum