Változásokat hoz 2025 a Gyulai Várban. A kiállítóhelyet működtető cég szakemberei több lépcsőben terveznek átalakításokat az egykori erődítményben. Az elképzelések között szerepel a várkiállítás frissítése, de a működtetés kapcsán is jönnek változások, amelyek az ide érkezők számára teszik komfortosabbá és élményszerűbbé a látogatást.
Gyula legfontosabb turisztikai attrakcióinak egyike, a leglátogatottabb kiállítóhelye a vár; 2024-ben több mint 90 ezer vendéget fogadtunk – tájékoztatott Fekete-Dombi Ildikó, a gyulai kiállítóhelyeket működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. A szakember közlése szerint a történelmi épület lassan 20 éves kiállításának átgondolásával és frissítésével nem várhatnak tovább.
- Az Erkel Nonprofit Kft. által működtetett valamennyi kiállítóhelyre igaz, hogy a történelmi hitelesség az adott tárlatok kialakításának és megújításának elsőszámú feltétele, eközben azonban a látogatói igényeknek, a jelentősen megváltozott elvárásoknak is eleget kell tennünk. A várban dolgozó munkatársaim, múzeumunk szakemberei és a látogatói visszajelzések is egyértelművé tették, hogy eljött az ideje a gyulai vár állandó tárlatának modernizálására – fogalmazott az ügyvezető. A szakember közlése szerint elképzeléseiket több lépcsőben valósítják meg.
Az első látványos újdonsággal a mai naptól találkozni. Február 11-től bezárt a vár Rondellának nevezett épületrésze; az eddig ott működött pénztár a vár épületébe költözött.
- Az egyik börtönhelyiséget alakítottuk át pénztárrá. Ez azt jelenti, hogy a kiállítás belépőjét mától már a vár épületén belül vásárolhatják meg a vendégek. Hiszem, hogy a változás a kiállítóhely nyújtotta élményt is teljesebbé teszi: a bejárat ugyanis ezzel a Kerecsényi-kapuhoz kerül, ami teljesen új látványt nyújt majd – mondta Fekete-Dombi Ildikó. Hozzátette: az eddigi bejáraton azonnal az emeleten találta magát a látogató, míg a jövőben egy impozáns kapun belépve megtapasztalhatja az erődítmény 2,5-3 méter vastag, fölé magasodó téglafalainak erejét.
A pénztár áthelyezése – s ezzel az úgynevezett Kerecsényi-kapu használata főbejáratként – lehetővé teszi, hogy a vártornyot külön bejárhatóvá tegyék. Ennek megfelelően február 11-től két külön részre válthatnak belépőt a gyulai vár vendégei: a várkiállításba és a vártoronyba. A szakember közlése szerint a toronyba folyamatosan több szolgáltatás is kerül; ilyen egy kisebb kiállítás Albrecht Dürerről és gyulai kötődéséről, de az épületrész olyan funkciókat is kap, amelyek valóban kilátóvá teszik. Felállítanak például távcsövet, illetve megjelenítik az erődítmény 16. századi részeit is.
- A keddtől élő változás csak az első abban az átalakítás-sorozatban, amelynek már elkészítettük a terveit – mondta Fekete-Dombi Ildikó. – Teljesen más struktúrában kezdünk gondolni a várra, újra gondolva a tárlat és a szolgáltatások 2005-ben kialakított felépítését. Hamarosan folyamatosan nyitva tartó vendéglátóhelyként működik majd a várborozó, ahova a Rondellából az ajándékbolt is beköltözik. Új funkciót kap például az éléskamra, itt a tavaly indult és gyorsan népszerűvé vált szablyavívás jut új térhez. Az eddiginél jóval tartalmasabb információkkal látjuk el a kiállítótereket a magyar mellett angol és román nyelven.
- A több lépcsős kivitelezés egyik oka, hogy a fejlesztéseket elsődlegesen saját forrásból finanszírozzuk. A munkák egymás utáni ütemezésének nem kevésbé fontos oka, hogy a modernizációt a gyulai vár folyamatos látogathatóságának megtartása mellett kívánjuk levezényelni. Az átalakítás valamennyi elemét még ebben az évben be akarjuk fejezni – tette még hozzá az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója.