Példaadó Műemlékgondozásért Díjat kapott a gyulai Almásy-kastély, amelynek munkatársai az egymillióhoz közelítő vendégszám és az önfenntartó működés nehézségei ellenére őrzik az épület állagát és töltik meg azt minőségi tartalmakkal. Az elismerést április 24-én a kastélyt üzemeltető nonprofit kft. vezetője és Gyula város főépítésze vette át.

Újabb elismerésben részesült a gyulai Almásy-kastély – tájékoztatott a látogatóközpontot is működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Fekete-Dombi Ildikó közlése szerint idén is ICOMOS-díjat vehetett át a gyulai kastély. Amíg az átadását követő évben, 2017-ben a példaadó műemlék-felújításért, idén a példaadó műemlékgondozásért ismerték el az ott folyó munkát.
Az elismerést április 24-én Fekete-Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója és Béres István, Gyula város főépítésze vette át Székesfehérváron.
- Több mint négy évtizede április 18-án, a Műemlékvédelmi Világnapon igyekszik kiemelten is az épített örökség megőrzésének és bemutatásának fontosságára irányítani a figyelmet az UNESCO Világörökség Bizottság állandó műemlékvédelmi-kulturális örökségvédelmi szakértő intézménye. Az ICOMOS civil szakmai szervezetként meghatározó a világ műemlékvédelmében; a szakembereik által kidolgozott irányelveket a legtöbb ország saját műemlékvédelmi gyakorlatában alkalmazza is – mondta Fekete-Dombi Ildikó.
A naphoz kapcsolódva az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága minden évben díjazza azokat a legkiválóbb módszereket, amelyek a legjobban segítik a műemlékek, helyi értéket képviselő örökségi értékek fennmaradását és megőrzését.
- A Példaadó Műemlékgondozásért Díj megszerzésének feltételei között szerepel többek között a műemlék értékeinek fennmaradását, hiteles megőrzését jelentő munka, ezen értékek jelentőségének megismerése, a szakszerű, folyamatos karbantartás, a szakszerű műemlékvédelem szemléletének megőrzése – avatott be a részletekbe a szakember.
Elmondása szerint a díjra Gyula Város Önkormányzata 2025-ben a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontot terjesztette fel. A látogatóközpont az átadását követő évben, 2017-ben már nyert ICOMOS-díjat, akkor a példaadó műemlék-felújításért. (A minőségi építészeti munkát jól jellemzi, hogy ugyanabban az évben a Beton Fesztiválon, a betonépítészet-tervezőknek kiírt kategóriában második helyezett lett Földes László építész a kastély felújítása kapcsán végzett munkája.)
- A nyolc esztendővel később elnyert Példaadó Műemlékgondozásért Díj azt jelzi, hogy az épület egykori felújítását végzők mellett üzemeltetőként nekünk is sikerült kiemelten kezelnünk a kastély műemlékvédelmét. Munkatársaimmal hisszük, hogy mindezt úgy tesszük, hogy közben az épület a 21. század muzeológiai és turisztikai kihívásainak is megfelel – fogalmazott a szakember.
Fekete-Dombi Ildikó tájékoztatása szerint a 9 évvel ezelőtti nyitás óta, s 3,5 évvel a Stefánia-szárny átadását követően közel egymillióan látogatták meg az Almásy-kastélyt. (Ebben a számban a kiállítások és a főépület szolgáltatásai mellett a Stefánia-szárny adta lehetőségek vendégei is szerepelnek.) A nagy látogatottság természetesen jobban amortizálja az épületet, így annak állapotmegóvása (beleértve a kiállítóterekben működő interaktív eszközöket is) különös kihívást jelent a Temesváry János műszaki vezető irányította karbantartói és takarító csapatnak. Az ügyvezető azonban úgy véli: a gyulai Almásy-kastély sikere három pilléren áll. A gondos működtetés nem lenne elegendő, szükség van hozzá a szerencsés elhelyezkedésre, azaz hogy az ország egyik legnépszerűbb turisztikai célpontjának a turisták által leglátogatottabb részén, a Várfürdő szomszédságában helyezkedik el.
- Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az épület egy kiváló állandó kiállítással kezdte meg működését, amelynek köszönhetően a gyulai kastély Európa 40 legjobb kiállítóhelye közé került 2018-ban. Ezért a koncepciót kidolgozó dr. Virág Zsoltnak, Sz. Szilágyi Gábor kurátornak és Lukács Zsófia társkurátornak kell köszönetet mondanunk – fejtette ki Fekete-Dombi Ildikó. Hozzátette: a mindennapi működtetés, továbbá valamennyi múzeumi esemény megvalósítása során a kezelt, rendelkezésre álló örökség értékeire építenek. Ehhez Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője biztosítja a szakértelmet és a folyamatos kontrollt, hogy a látogatóbarát ismeretközvetítés minden esetben hiteles legyen. Ahhoz pedig, hogy mind a kiállításnak, mind a földszinti épületrész szolgáltatásainak vendégei legyenek, a Fábián Tamás kommunikációs vezető irányította csapat együttes munkája is szükséges.
A kastély kapcsán a működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. szakemberei a kezdetektől különös figyelmet szenteltek a helyi társadalommal történő hálózat kiépítésére, amely nemcsak a gyulai lakosok, hanem a civil szektor, a turisztikai élet szereplői, társintézmények munkatársai, valamint megyei oktatás és kulturális intézmények felé is irányult.
Az ügyvezető igazgató büszke arra, hogy a máig időtálló állandó kiállítás mellé innovatív, s a legtöbb esetben országos példává nőtt szolgáltatásokat tudtak elindítani. Mint mondta, ilyenek a szabadulószobák, a gyertyafényes tárlatvezetés, a múzeumpedagógiai kabalafigurával óvodásoknak és kisiskolásoknak megalkotott tárlatvezetés, amelyet nemcsak csoportok érkezésekor vesznek elő, minden vasárnap garantált programként kínálnak. Fontos, hogy bár a kastély állandó kiállítása és a beléptető rendszer is úgy lett kialakítva, hogy azt önállóan is bejárhassák a látogatók, a napi két alkalommal biztosított díjtalan tárlatvezetések, valamint a tárlatvezetők folyamatos jelenléte a kiállítóterekben a vendégekkel történő személyes kapcsolattartást is biztosítják.
- Természetesen hatalmasat lendített a kastély kapcsán rendelkezésünkre álló lehetőségek folyamatos bővítésében, hogy 2021-ben az egykori kiskastély-szárny is felújításra került. A Stefánia-szárny névre keresztelt épületrészben bálterem, Csemegetár és szabadtüzes történelmi látványkonyha segít abban, hogy valóban látogatóközpontként hivatkozhassunk a gyulai Almásy-kastélyra – fogalmazott az ügyvezető.
- A már említett lokáció–állandó kiállítás–működtetés hármas láb mellett a Stefánia-szárnyban kínált szolgáltatásaink (lakodalmi helyszín, csapatépítő események, konferenciahelyszín) is hozzájárulnak ahhoz, hogy a kastély önfenntartó, teljes mértékben saját bevételeiből működtetjük. Sőt: az épülettel szemben álló Gyulai Vár bevételeivel gyakorlatilag a kisebb kiállítóhelyek működtetése is ezen bevételekből valósul meg. A működtetésünkben lévő kiállítóhelyeket állami vagy önkormányzat plusz források nélkül üzemeltetjük. Ez a mindenképp különlegesnek mondható gazdálkodás Budai Margit gazdasági vezetőt dicséri.
Fekete-Dombi Ildikó hozzátette még: a Példaadó Műemlékgondozásért Díj elnyerésében nélkülözhetetlen szerepe van a kastély kollektívájának (akik közül kilencen a nyitás óta a munkatársak között vannak) és a gyulai önkormányzatnak, amely minden alkalommal támogatóan áll a kastélyt vezető szakemberek javaslatai mellé.
A Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont több szakmai elismerésben részesült már a nyitása óta eltelt kilenc évben.
2017-ben műemlék-felújításért járó ICOMOS-díjat nyert, ugyanabban az évben a Beton Fesztiválon, a betonépítészet-tervezőknek kiírt kategóriában lett második helyezett Földes László építész munkája. 2018-ban a látogatóközpont bekerült az Év Európai Múzeuma díj 40 jelöltje közé. 2019-ben a Heritage Hotels of Europe elnevezésű nemzetközi szervezet „Heritage & Experience” különdíjjal ismerte el a gyulai Almásy-kastélyt.
Az Almásy-kastélyban folyó tevékenység elismerését jelentette az MTÜ által 2021-ben a Fekete-Dombi Ildikó ügyvezető igazgató számára, Gyula város kulturális örökségi helyszíneinek turisztikai szempontból kimagasló, látogatóbarát irányításáért, a város kulturális-turisztikai kínálatának fejlesztéséért és megismertetéséért végzett munkájáért adományozott Körösi-Csoma Sándor Nagydíj.
2022-ben a Szállás.hu piacvezető szállásportál a vendégértékelések alapján az Év Turisztikai Attrakciója második helyezést adományozta a Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontnak.
Fábián Tamás