2024. április 28 és május 4. között immár kilencedik alkalommal szervezi meg a Közösségek Hete országos rendezvénysorozatot a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ az Országos Széchényi Könyvtár és a Nemzeti Művelődési Intézet együttműködésével. A közösségi értékeket és a közösség megtartó erejét a középpontba állító eseménysorozatra országszerte színes programok szervezésével készülnek a múzeumok, a könyvtárak, a közművelődési intézmények és a különböző civil közösségek.
Az idén „Ne kerteljünk: kerteljünk!” mottóval zajló programsorozat a szabadban eltöltött idő pozitív hatásaira kívánja felhívni a figyelmet, továbbá arra is, hogy a kertek mennyire meghatározó szerepet játszanak az életünkben. A Közösségek Hete egyhetes időszakában hét különböző tematikához kapcsolódóan több mint 100 intézmény és szervezet közel 200 programmal várja a látogatókat az ország 100 településén.
A Közösségek Hete rendezvénysorozat 2017-ben indult útjára a múzeumi, könyvtári, közművelődési terület módszertani központjainak összefogásával a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás című európai uniós projekt keretében. Kiemelt célja a közösségi kezdeményezések fókuszba helyezésével a közösségek megtartó erejének, a településeken élő különböző helyzetű és életkorú lakosok iránti felelősség, összefogás jó példáinak bemutatása. A Közösségek Hete arra is lehetőséget ad, hogy helyi szinten bemutatkozzanak a kuturális intézmények, múzeumok, könyvtárak, közművelődési intézmények közösségei, civil formális és informális szervezetek, amatőr művészeti csoportok, zenekarok, olvasókörök, múzeumi baráti körök, tanulócsoportok, önképző, hagyományőrző, nemzeti és nemzetiségi identitást erősítő közösségek, szabadidős sportegyesületek.
A rendezvénysorozat idei központi témája a természeti környezet, kiemelten a kertek és a közösségi kertek, amelyek egyre fontosabb szerepet töltenek be az épített vagy városi környezetben is a biodiverzitás, a fenntarthatóság, az egészséges életmód és a közösségek erősítése szempontjából. A közösségi kertek nemcsak a városi zöldterületek növelésére adnak lehetőséget, hanem találkozási pontként is szolgálnak, ahol a természet szeretete és a közös munka erősíti az emberek közötti kapcsolatokat.
2025-ben az alábbi hét tematikához kapcsolódnak a programok:
- Zöld, zöldebb, legzöldebb: A kapcsolódó programok közösségi alapon, helyi szinten hívják fel a figyelmet a természet és környezetünk védelmére.
- Keressük értékeinket! – Itthon otthon vagyunk: A települések értékeinek gyűjtése, megfogalmazása és bemutatása.
- Alkotni öröm! – Ki mit tud?: A közösségi alkotásra, közös kreatív tevékenységekre ösztönző programok.
- Adj esélyt!: A társadalmi esélyegyenlőséget, a befogadás és az elfogadás szellemiségét ösztönző programok.
- Egy szívvel, egy lélekkel: Az önkéntes tevékenységeken alapuló, az önkéntességet bemutató és népszerűsítő programok szervezésére ösztönöz.
- Mozdulj rá!: A sporthoz és mozgáshoz kapcsolódó programok, amelyekben ötvözni lehet a közösségi és kulturális elemeket a mozgással.
- Tiéd a pálya!: Az ifjúság társadalmi aktivizálására, közösségi feladatvállalására hívja fel a figyelmet.
További információkért látogasson el honlapunkra:
www.kozossegekhete.hu