Táncarchívumunk az 1970-es évek végétől máig több mint száz jelentős hazai táncos, koreográfus, elméleti szakember hagyatékát, vagy élő adományozók gyűjteményét szerezte meg és dolgozta fel. Róna Viktornak, a XX. századi magyar balett kiválóságának hagyatéka két részletben, 1994-ben és 2019-ben került az archívumba. E fotót innen választottuk.
Róna 1962 telén különleges és váratlan felkérésnek tett eleget: Londonban, majd Washingtonban és Baltimore-ban
a kor legendás balerinájának, Margot Fonteynnek partnereként léphetett fel, e turnéval megalapozva nemzetközi pályafutását. Mindhárom városban Nyina Anyiszimova
Gajane című balettjének kettősét és codáját adták elő. Londonban a Royal Academy of Dance (Brit Királyi Táncakadémia) gálaestjén, a Theatre Royal Drury Lane-ben mutatkoztak be: a kettőst Róna Viktor itt tanította be partnerének.
A Táncakadémia fővédnöke, II. Erzsébet királynő képviseletében
Erzsébet anyakirályné és Margit hercegnő, a királynő húga tekintette meg a műsort. Az est rendezője Sir Robert Helpmann, két karmestere John Lanchbery, a XX. század egyik legjelentősebb balett-zeneszerzője és John Irving, a New York City Ballet zeneigazgatója volt. A fellépők közt olyan világnagyságok sora, mint Violette Verdy, Edward Vilella, Lynn Seymour, a rendező, Helpmann, s a sztárvendég: Yehudi Menuhin.
Fonteyn és Róna kettőse akkora sikert aratott, hogy az esten megszegtek egy ősi brit konvenciót, mely szerint a királyi család tagjainak jelenlétében soha nem adható ráadás. A húsz perces ovációval a közönség kicsikarta, hogy Róna megismételje szólóját. Fonteyn a londoni fellépést követően közölte Rónával: nem csupán ott volt a partnere, de pár nappal később kezdődő amerikai turnéja során is vele szeretne táncolni. A kettős Washingtonban és Baltimore-ban lépett fel, gálaműsorok keretében. Második
washingtoni fellépésüket megtekintette az amerikai elnöki pár is: a függöny legördülte után rögvest távozó John F. Kennedy nevében a first lady, Jacqueline Bouvier Kennedy és az elnök öccse, Robert F. Kennedy igazságügy-miniszter gratulált a táncosoknak – a felvétel ekkor készült.
Róna Viktor 1962 decemberében elindult a világhír felé: a következő két évtizedben Irántól Szenegálig, Argentínától Finnországig, Libanontól Kubáig a világ több tucatnyi országában lépett fel társulatai, a Magyar Állami Operaház és a Grand Ballet Classique de France tagjaként, egyénileg, vagy örök partnere, Orosz Adél oldalán.
(A Herceg a vasfüggöny mögül- Róna Viktor emlékkiállítás április 18-án nyílt volna a Bajor Gizi Színészmúzeumban, azonban a kialakult vészhelyzet miatt a kiállítás egy későbbi időben fog megnyílni, amelyről értesíteni fogjuk közönségünket.)Halász Tamás