Lipták Gábor író (1912-1985) több könyvben dolgozta fel a Balaton-környék mondáit, melyek a törökkortól a XIX. század második feléig mutatják be az itt élő emberek életét. Lapozzuk fel az 1977-ben megjelent „Ezüsthíd” kötetet!
Néprajzi hagyományokon és valós történeti eseményeken alapuló elbeszéléseket olvashatunk. A szereplők sorsa mintaként szolgál: minden időben előkerül a
tisztesség, becsület és a rosszakarat, kapzsiság közötti választás. A szerelmespárok megküzdenek szüleikkel, uraikkal, amíg saját útjukra léphetnek.
A gyerekek és a fiatalok az öregektől és a tanítóktól hallják és tanulják meg a meséket, mondákat és a környező világ ismereteit.
„Mi, szegény emberek nagyon keveset tudunk. Ám a világ nagy és érdekes. De hát a magamfajta iskolázatlan ember lánya meg az a sok-sok öreg meg fiatal, akik előttünk éltek, hogyan magyarázhatta volna azt, amit meg nem érthetett. Elképzelt hozzá csudalényeket.”A címadó különleges természeti jelenség, az esti, éjszakai víztükrön csillogó telehold több mondában felbukkan. De befolyásolják a történeteket a holdvilágos, kísérteties éjszakák és a balatoni viharok is.
Megtudhatjátok, milyen volt a régi füredi színház, és
milyen távot úszott Wesselényi Miklós a Balatonban. Rejtettek-e valamit a balatongyöröki part odvas fűzfájába? Ki tartott misét a salföldi kolostor romjai között? Miért
veszélyes a finom szepezdi bor és szilvapálinka? Milyen népi gyógymódokat használhat egy fürdőorvos? Hogyan fogták meg és sütötték a gardát a tihanyi halászok? Lehet-e hallani, ha
jajgat a Somló hegyen az elrabolt menyasszony?
Ha szerettek kirándulni, keressétek fel a mondák színhelyeit, köztük a Burnót-patak völgyét Ábrahámhegyen, a tihanyi Barátlakásokat és Kiserdő-tetőt, és a vonyarcvashegyi Szent Mihály-dombot!
Tehettek igazi bátorságpróbát: túrázzatok éjszaka a salföldi kolostorhoz vagy Somló vára alatt!
Haász Gabriella